SPOR
Giriş Tarihi : 02-01-2021 21:51   Güncelleme : 02-01-2021 21:54

HENDEK'Lİ PEHLİVANLAR PIRPIT GİYDİ

İlçemizin yağlı güreşçileri usta pehlivan Gazanfer Kahveci nezaretinde antrenmanlara başladı.

HENDEK'Lİ PEHLİVANLAR PIRPIT GİYDİ

Geçmişten günümüze nice pehlivanların yetiştiği Hendek'te yağlı güreşin yeri bir başkadır. Son yıllarda Hendek'te yağlı güreşe beklenilen değer verilmese de eski pehlivanlar ve yağlı güreşi seven büyüklerimizin destekleriyle bu miras yaşatılmaya çalışılıyor.

Yağlı güreşin kan kaybettiği Hendek'te pehlivanları toparlayarak yağlı güreşi yaşatmaya çalışan usta pehlivan Gazanfer Kahveci'nin gayretleri, eski pehlivan ve 2 pehlivan babası Ahmet Karagöz'ün pehlivanların antrenman yapabilmesi için yer temin etmesiyle Tarihi Edirne Kırkpınar hazırlıklarına başlanıldı.

Hendek Balıklı Mahallesi Muhtarı Ahmet Karagöz'ün kendi imkanlarıyla yaptığı ahşaptan yapma kapalı oda şeklindeki yeri pehlivanlara tahsis etmesiyle antrenmanlarına başlayan Hendek ekibi Gazanfer Kahveci, Metin Alpaslan Temizce, Abdullah Karagöz, Mustafa Karagöz, Salih Temizce ve Efe Temizce'den oluşuyor.

Usta pehlivan Gazanfer Kahveci antrenman sonrasında şu açıklamalarda bulundu. Kahveci, "çıraklara ustalık yaparak etrafıma topladım. Balıklı İhsaniye Mahallesi Muhtarı Ahmet Karagöz büyüğümüzün bizlere tahsis ettiği bu yerde 2021 yılı sezonunun açılacağını düşünerek, yeni yılla birlikte Tarihi Edirne Kırkpınar Güreşleri hazırlıklarına başladık. Haftanın 6 günü antrenman yaparak hazırlıklarımızı sürdüreceğiz. Bu 6 günün 3 günü ağırlık, 2 günü koşu, 1 günü pırpıt giyerek karakucak antrenmanı, 1 günü de istirahat şeklinde olacak, ta ki bu programı Kırkpınar'a kadar uygulayacağız." dedi.

Gazanfer Kahveci ayrıca, bizlerden desteklerini esirgemeyen Balıklı İhsaniye Mahallesi Muhtarı Ahmet Karagöz, Pınarlı Mahallesi Muhtarı Halil Kahveci ve İkbaliye Mahallesi Muhtarı Barış Yazıcı'ya teşekkür ediyorum diyerek duyduğu memnuniyeti dile getirdi.