SPOR
Giriş Tarihi : 08-01-2021 22:19   Güncelleme : 08-01-2021 22:19

YAŞAR DOĞU 60. ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE ANILDI

Olimpiyat, Dünya ve Avrupa şampiyonu Milli Güreşçi Yaşar Doğu, ölümünün 60. yılında kabri başında anıldı.

YAŞAR DOĞU 60. ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE ANILDI

Cebeci Askeri Şehitliği'nde düzenlenen anma törenine Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, Yaşar Doğu'nun oğlu Prof. Dr. Gazanfer Doğu'nun yanı sıra güreş camiasından çok sayıda isim katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende daha sonra Kur'an-ı Kerim okundu. Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın yaptığı konuşmada Yaşar Doğu'nun Olimpiyat Dünya ve Avrupa şampiyonu olduğunu hatırlatarak, “Ancak bu şampiyonluklarının yanı sıra güreşi bıraktıktan sonra öğrencilerine yememiş yedirmiş giymemiş giydirmiştir. İşte bu yüzden idol olmuştur. Eğer bugün hala anılıyorsa işte sebep budur. Yaşar Doğu’yu unutmumayacağız ve asla unutturmayacağız” dedi.

Başkan Aydın ayrıca Yaşar Doğu'nun Ankara'da yaşadığı evi müze yapma kararı aldıklarını belirterek Başta Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'a teşekkür etti.

Törende bir konuşma yapan Yaşar Doğu’nun oğlu Gazanfer Doğu tüm katılımcılara teşekkür ederek “Yaşar Doğu herşeyden önce iyi bir babaydı. Şampiyonluklarına gelince onu siz daha iyi biliyorsunuz. Ama onun çok üstün bir yetenek avcısı olduğunu söylemek isterim. Yeni antrenörlere örnek olacak çok özellikleri vardı. Ayrıca tam bir ülke sevdalısıydı. Milletine ve inançlarına ne kadar bağlı olduğunu biliyorsunuz. 2 rekat namaz kılmadan özellikle uluslararası maçlarda kesinlikle mindere çıkmazdı. Son zamanlarda kaybettiğimiz milli ve manevi değerleri yeniden kazanmamız için babamın hayatını anlatmamız lazım. Bugün hala Yaşar Doğu ismi anılıyorsa karşılık beklemeden yaptığı hizmetler yüzündendir. Babam asla unutulmayacaktır. Yaşar Doğu’nun evi, benim doğduğum ev Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Sayın Musa Aydın Beyin girişimleri ile bu evin müze yapılması kararı alındı. Bu karar bizleri çok mutlu etmiştir. Başta Sayın Bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu'na, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'a ve Sayın Musa Aydın'a ailem adına teşekkür ederim" dedi.