SPOR
Giriş Tarihi : 19-01-2021 15:19   Güncelleme : 19-01-2021 15:19

Yavuz Çangır Sadece Spor'a konuk oldu

Sakarya Gençlik Hizmetleri Müdürü Yavuz Çangır, Radyo Mega'da yayınlanan Cemil Tekin'in hazırlayıp sunduğu Sadece Spor isimli programa konuk oldu.

Yavuz Çangır Sadece Spor'a konuk oldu

Sakarya Gençlik Hizmetleri Müdürü Yavuz Çangır, Radyo Mega'da yayınlanan Cemil Tekin'in hazırlayıp sunduğu Sadece Spor isimli programa konuk oldu.

Çangır, programda Sakarya Gençlik Hizmetleri Müdürlüğünün ve Gençlik Merkezlerinin faaliyetlerinden bahsetti.

Soru cevap şeklinde geçen pogramda, Yavuz Çangır her soruya içtenlikle cevap verdi.

Cemil Tekin sordu, Yavuz Çangır cevapladı.

"Gençlik Merkezlerinin amacı ve faaliyetleriniz nelerdir?"

- "Gençlik merkezlerine resmi anlamda bakarsak şöyle bir perspektif çıkıyor; Gençlerimizin boş zamanlarını daha kaliteli bir şekilde geçirmek için kurumların birbiriyle koordinasyonunu sağlayan bir merkez. Fakat benim tanımımla şöyle; Gençlik Merkezleri evde ailesiyle sorun yaşadığında ikinci bir ev olarak görülen, evde ders çalışma ortamını veya bütün ortamları kendisinde bulamadığında gideceği bir yeri, hatta gençlerin değil bu gibi ortamları ararken ebeveynlerin dahi uğrak yeri olduğu bir merkez. Gençlik Merkezlerimiz Sakarya’da Allah izin verirse 10 gün içerisinde 8 tane olacak. Şu ana kadar 7 tane ilçemizde Gençlik Merkezi var. 2021 yılının sonuna kadar da 16 ilçemizde 16 tane Gençlik Merkezi olacak."

"Sportif faaliyetler olarak, sporun içerisinde olan bir birim olarak neler yapıyor bu gençlik merkezleri?"

- "Zaten bizim 60’a yakın branşımız var Spor İl Müdürlüğü olarak. Bunların içinden 2 tanesi belki ücretlidir onun dışında diğerleri hep ücretsiz. Biz Gençlik Merkezlerinde de daha çok bu uzmanlık alanlarına girmek istemeyiz ama özellikle geleneksel okçuluk, olimpik okçuluk, bazı Gençlik Merkezlerimizde tenis kortlarımız var, pinpon, masa tenisi zaten hepsi mevcut ama genellikle okçuluk tarafına daha özen gösteriyoruz Gençlik Merkezleri olarak. Mesela cezaevine gittik oradaki arkadaşları tespit ettik, buradaki arkadaşlar dedi ki biz onlara orda masa tenisi oynatırdık ama kendisinin ilgi alakası başka bir tarafa böyle bir ilgi alanı olduğu söylenildiğinde bizde varsa Gençlik Merkezlerine yoksa ilgili antrenör arkadaşlarımızla buluşturarak (60) altmışını da yapıyoruz diyebiliriz."

"Hocam bütün sporcular genelde sakatlık döneminden sonra yüzerek kendini güçlendirir, yüzme yaparlar genelde. Yüzmenin vücudumuza nasıl bir olumlu etkisi var ki bütün sporcular yüzmeyle bir nevi tedavi oluyor?"

- "Şöyle söyleyebilirim; Evet, 2011 yılında ilimize bir havuz kazandırdık. Gerçekten aradan 1-2 yıl geçtikten sonra başı ağrıyanı direk havuza yollayanları gördüm. Çünkü yüzme sporu bütün vücut kaslarını çalıştıran tek spor dalıdır. Yüzme sağlıktan ziyade rehabilitasyon çalışmaları için de her zaman uygulanan bir şey. Çocukların doğumundan başlayıp, 80 yaşındaki yaşlıların her türlü rehabilitasyonunda kullanılan bir şey. Bu spor vücudun bütün kaslarını hareket ettirdiğinden dolayı özellikle bazı fiziksel olarak bozukluklarda da yüzmeyi tavsiye ederler."