GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-01-2021 12:47   Güncelleme : 28-01-2021 12:47

Kafe ve restoran gibi işletmelerimiz tedbirler eşliğinde açılmalı

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası 2021 yılının ilk meclis toplantısı online platformda Meclis Başkanı Talip Kuriş Başkanlığında, meclis üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Kafe ve restoran gibi işletmelerimiz tedbirler eşliğinde açılmalı

SATSO Meclis Başkanı Talip Kuriş, Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yüksel Avşar, video konferans şeklinde gerçekleştirilen Meclis Toplantısına SATSO Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu Meclis Toplantı Salonundan iştirak ettiler.

Yoklama ve gündem maddelerinin oylanmasının ardından 1180 no’lu Meclis oturumuna ait tutanak görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. Aralık ayı Kat’i Mizan ve ekleri ile Bütçe İzleme Raporu, Hesapları İnceleme Komisyonu Başkanı Vahap Gün’ün sunumunun ardından oylanarak, meclis üyeleri tarafından tasdik edildi.

Yönetim Kurulu’nun aylık faaliyetleri ve oda çalışmaları hakkında bilgi vermek üzere söz alan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ dünya, ülke ve şehir gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulunduğu konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

"Zorlu bir yılı geride bıraktık ama mücadele ettiğimiz süreç henüz bitmedi. Yaşanan pandemi süreci ile ekonomiler ve dünya ticareti küçülmüş ve tüm sektörler bundan oldukça olumsuz etkilenmiş durumdadır. Hiçbir iş kolunu söz konusu süreçten ayrı olarak değerlendiremeyiz."

Dünya genelinde Covid-19’a karşı aşıların devreye girmesiyle yaz aylarına doğru herhangi bir olağanüstü değişim olmadığı takdirde pandeminin kontrol altına alınmasına ilişkin umutlarımız artıyor. Bu başarılabilirse yılın ikinci yarsından itibaren küresel ekonomide bir toparlanma bekleyebiliriz. Ancak bunun gerçekleşebilmesi için bugün mücadeleye devam etmeliyiz. Zorlu sürecimizin bir süre daha devam edeceğini görüyoruz.

Yeme-içme sektörü

Yaşanan süreçte kafe restoran işletmelerimiz oldukça mağdur oldu. Özellikle kirada olanların durumu daha da vahim. Yeme-içme sektörümüz başta olmak üzere kafe restoran, otel işletmeleri, okul öncesi eğitim kurumları, özel okullar, öğrenci ve işçi yurtları, okul servisleri, halı sahalar, spor tesisleri, şehirler arası yolcu taşıma firmaları, kırtasiyeler, etkinlik organizasyon firmaları, düğün salonları pandeminin en başından beri olumsuz etkilenen sektörlerin başında geliyor.

İlimiz başta olmak üzere ülkemizde çok önemli bir sektör ardında binlerce işsiz bırakarak çöküyor. Odamız verilerine göre devletin kira yardımı yaptığı sektörlere baktığımızda; ilimizde az önce bahsettiğim sektörleri içeren toplam 133 nace koduna sahip, ortalama 1000 gerçek ve tüzel kişiliğe sahip üyemiz var. Yani bu üyelerimiz direk kira desteğinden faydalanan en mağdur olan kesimdir. Buna bağlı olarak bugün itibariyle üyelerimizin yaklaşık yüzde 10’luk bir kısmı oldukça mağdur durumdadır.

Öneriler

Cumhurbaşkanımız tarafından lokanta restoran, kafe vb. işletmelerimize yönelik destek paketi için teşekkür ediyoruz. Ancak bu işletmelerimiz, hizmet kapasitesi belli bir oranda düşürülerek ve tedbirler alınarak açılmalı. HES kodu ile girişler önemli bir tedbirdir.

Ancak müşteri anlamında kişi sınırlaması direk ciroyu etkileyen bir durum olması sebebiyle devlet destekleri artmalı ve sektörler normale dönene kadar devam etmeli. Aşılama artarsa riskimiz azalacak. Yerel ekonominin isimsiz kahramanları ticaret erbaplarımızdır ve biz her zaman onların yanında olacağız. Hükümetin de bu konuda hassasiyet göstererek gereken desteği vereceğine inanıyorum.