GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-02-2021 12:01   Güncelleme : 16-02-2021 12:01

KIŞ MEVSİMİNDE BAHÇEDEKİ KÖPEKLERİMİZE NASIL BAKMALIYIZ?

Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, kış mevsiminde bahçelerinde köpek besleyenlere yönelik bir bilgilendirmede bulundu.

KIŞ MEVSİMİNDE BAHÇEDEKİ KÖPEKLERİMİZE NASIL BAKMALIYIZ?

Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız yaptığı yazılı açıklamada, "Kış mevsimini yaşadığımız bu günlerde bahçedeki köpeğimizin hastalanmaması için nelere dikkat etmeliyiz? Karlı zamanlarda hava sıcaklıkları günün değişik saatlerinde, sıfır derecenin altına kadar düşebiliyor. Bu da tüm canlıların yaşam kalite standardını olumsuz yönde etkilemektedir. Can dostumuzun hastalıklara karşı köpeğimizi savunmasız duruma düşürmektedir. Köpek sahiplerinin, köpeklerinin sağlığını garanti altına almak için, öncelikle hastalıklara karşı gerekli olan tüm aşılama ve iç vede dış parazitlere karşı ilaçlamalara özen göstermeliyiz.

Kış mevsiminde olumsuz hava şartlarından dolayı, köpeklerimize günlük verdiğimiz mamanın yüzde elli daha fazlasını vermeliyiz. Bu yöntemle köpeğimiz beden ısı kaybı, kilo kaybı gerekse hastalıklara karşı daha dirençli hale gelir. Ayrıca, mama satın alırken mamanın fiyatından önce kalitesini araştırmalıyız. Mamanın kalitesi artıkça köpeğimizin hastalanma riskini minimize etmiş oluruz.

Kış mevsiminde köpeğimizin üşümemesi için üretilmiş polar mont, kazak vb. ürünlerden faydalanabiliriz. Bu ürünlerle köpeğinizi bir nebze de soğuktan korumuş olursunuz. Kış aylarında anne ve yavrular için infrared lambaların ısıtma ve de diğer olumlu etkilerinden köpeklerimiz faydalanabilir. Bu ürünleri serbest veteriner hekimlerden temin edebilirsiniz.

Köpeklerimizin kulübelerini yaptırırken soğuğa, yağmura, rüzgara karşı dayanıklı olmasına dikkat edelim. Mümkün olduğu kadar doğal ahşap malzemelerden yapılmış olduğuna dikkat edelim.

Bu arada sokak hayvanlarına gerek beslenme gerekse barınma konusunda bir insan olarak elimizden geleni ardımıza koymayalım. Gerekli yardımları yapalım" ifadelerinde bulundu.