GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-02-2021 10:45   Güncelleme : 24-02-2021 10:45

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ HAYVANCILIĞIMIZI NASIL ETKİLEYECEK?

Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, İklim değişikliği hayvancılığı nasıl etkileyecek konulu bir yazılı açıklamada bulundu.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ HAYVANCILIĞIMIZI NASIL ETKİLEYECEK?

Son yıllarda dünyada yaşanan iklim değişikliği hayvancılığın gelişimini olumsuz yönde etkilemesi beklenmektedir. Bu olumsuzlukları önceden gördüğümüzde ve de gerekli tedbirleri zamanında aldığımızda en az etkilenen ülkelerden biri oluruz. Bulunduğumuz coğrafyada dört mevsimi yaşayabilen ender ülkelerden biriyiz. Bu avantajımızı koruyarak  tüm iklime bağlı olumsuzluklara rağmen üretime odaklanmalıyız.

İklim değişikliğine bağlı bu olumsuzluklar nelerdir?

İklim değişikliğine bağlı hava sıcaklıkların artması, yağışların yeterli olmaması sonucu doğal olarak tarımda yeterli üretim olması beklenemez. Bu da hayvancılığın ihtiyacı olan kaba yem (mısır, buğday, yonca vb.) üretiminde doğal olarak azalmaya yol açacaktır. Yeterli üretim olmadığında hayvancılığın gelişimini olumsuz yönde etkilemesi kaçınılmaz olacaktır. Ayrıca tarım ve hayvancılığa bağlı bir çok sektör de yeterli mahsül  üretimi olmadığında olumsuz yönde etkilenecektir. Üretimin düşük olması doğal olarak piyasadaki et, süt, tavuk, yumurta vb. satış fiyatlarında maalesef artışa sebep olabilir.

İklim değişikliğine bağlı olarak artan sıcaklıklardan dolayı doğada her türlü haşeratta artış beklenir. Bunun sonucunda hayvancılık hastalıklar yönünden tehdit altına girer. Hayvancılığın gelişimini olumsuz yönde etkileyecektir.

Üreticilerimizin bu olumsuzlukları önceden görüp gerekli önlemleri zamanında aldıklarında minimum düzeyde etkilenirler. Önlemlere örnek olarak su kaynakları için modern sulama yöntemlerini tercih etmeliyiz. Su israfını minimize etmeliyiz. Üretim de modern teknikleri kullanımında öncelik vermeliyiz.

Gerekli tedbirleri üreticilerimiz aldıkları taktirde, hiç etkilenmeden üretimlerine devam ederler. Bu sayede hem ülkemizi kalkındırmış oluruz hem de üreticilerin kendileri kazanmış olurlar. Ülkemizin daha çok kalkınması için sektörel bazda elimizden geleni sonuna kadar değerlendirelim. Veteriner Hekim meslektaşlarım Covid-19 pandemisine rağmen gece gündüz haftanın yedi günü üreticilerimizin yanında ellerinden geleni sonuna kadar yapmaktadırlar. Üreticilerimize bol kazanlı bir yıl dileriz.