GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-03-2021 14:03   Güncelleme : 03-03-2021 14:03

GÖÇMEN KUŞLARIN KUZEYE DOĞRU GÖÇ YOLCULUĞU BAŞLADI

Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, göçmen kuşların göç vaktinin gelmesiyle alakalı bir basın açıklamasında bulundu.

GÖÇMEN KUŞLARIN KUZEYE DOĞRU GÖÇ YOLCULUĞU BAŞLADI

Mart ayının gelmesiyle güney yarım küreye göç etmiş olan göçmen kuşlar dönüşe başladılar. Bu göç Mart ayından başlayıp Mayıs ayı sonuna kadar devam eder. Göçmen kuşların, göç esnasında  yorgunluklarını, gıda ve su ihtiyaçlarını gidermek için uygun gördükleri alanlara konarlar. Göç ettikleri alanlarda bizim beslemiş olduğumuz köy tavukları da varsa onların yemlerinden yerler ve de sularından içerler. Bu esnada yanlarına getirmiş oldukları hastalıkları etrafa saçarlar. Köy  tavukları için çok öldürücü olan kuş gribi, new castle (yalancı veba) bordotella (bronşit) vb. hastalıkları tavuklarımızı beslediğimiz alanlara bırakırlar. Bu hastalıklar kanatlı hayvanlar için son derece öldürücüdür.

Bu hastalıklar dan tavuklarımızı korumak için biyo güvenlik önlemlerini sonuna kadar çok sıkı olarak uygulamak zorundayız. Öncelikle veteriner hekimlerin tavsiye etmiş olduğu aşılama programına harfiyen  uygulamalıyız. Kümesimize yabani kanatlı yada sinek dahi mümkünse girmesin. Bir kısım viral yada bakteriyal hastalıkları taşıyor olabilirler. Dolaylı olarak yanlarına getirmiş oldukları hastalıkları, bizim  kümeslerimizde beslemiş olduğumuz köy tavuklarına bulaştırırlar. Bunun  sonucu kümeslerimizde büyük kayıplar vermemiz kaçınılmazdır.

Halkımızdan köy tavuğu gerek besleme gerekse biyo güvenlik önlemleri konusunda bilgilerini geliştirmelidirler. Her yıl ilk bahar ve son baharda göçmen kuşlardan gelecek olan hastalıklardan, biyogüvenlik önlemlerini alarak kaynaklanacak zararlardan minimum etkilenmiş olurlar. Alınacak önlemlerle binlerce köy tavuğu gereksiz yere telef etmemiş oluruz. İnsan sağlığı için çok değerli olan tavuk eti ve de yumurtasından mahrum kalmamış oluruz. Halkımıza sağlıklı güzel günler dilerim.