GÜNCEL
Giriş Tarihi : 16-03-2021 10:38   Güncelleme : 16-03-2021 10:38

Evcil Hayvan Sahiplenmeden Önce Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler

Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, evcil hayvan sahiplenmeden önce dikkat edilmesi gereken kurallar hakkında bilgilendirmede bulundu.

Evcil Hayvan Sahiplenmeden Önce Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler

Evcil hayvan beslemenin insanların sağlığında çocukların gençlerin yetiştirilmesinde ve de başarılarında önemli katkıları olduğuna dair herkesin az ya da çok bilgisi vardır. İnsanlar yeterli ön analiz yapmadan aldıkları can dostlarını bir süre sonra sokağa ya sıkıldıklarından ya da maddi yetersizlikten ya da zaman eksikliğinden vb. sebeplerden bırakıyorlar. Böyle bir uygulama çok yanlış bir davranıştır.

Bunu söyledikten sonra, eviniz için olduğu kadar çocuğunuz için de doğru evcil hayvanı seçmeniz çok önemlidir. Ancak, bir evcil hayvan sahiplenmeden önce dikkat edilmesi gereken birçok faktör vardır. Bunları aşağıda özetledim.

- Uygunluk: Ailenin bu yeni üyesi için yeterli zamanınızı ve enerjinizi ayırabileceğinizden emin misiniz?

- Alan ve konum: Bazı evcil hayvanlar iyi eğitilmek için alana ihtiyaç duyar;

- Mevcut ve gelecekteki mali durum: Evcil hayvanınızın yetiştirilmesi için yeterli mali kaynağınız olduğundan emin misiniz?

- Kedi gibi hayvanların özel ihtiyaçları için çöp kutusu gerekir.

Çocuklar için en iyi ırklar, çocuklar için ideal olan bazı ırklar:

- Köpekler: Köpek, bir erkeğin en iyi arkadaşıdır. Çocuk dostu ırklar arasında Labrador retriever, pugs, golden retriever ve cocker spanieller bulunur.

- Kediler: Bir kedi, köpeklerden daha az ilgi gerektirdiği için az yer kaplayan bir ev için uygundur. Amerikan kısa tüyleri, Birmanya kedileri ve Habeş kedileri tipik olarak çocuklar için uygun dostça  mizaçlara sahiptir.