GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-04-2021 12:07   Güncelleme : 10-04-2021 12:22

Kısa Çalışma sona erdi

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu, bir yıldan beri devam etmekte olan ve Mart-2021 ayı sonu itibariyle sona eren kısa çalışma kapsamında Sakarya da yapılan ödeme tutarlarını değerlendirdi. Ayrıca, normal çalışmaya geçişi kolaylaştırarak, istihdamın korunması ve artırılması için devam eden teşvik ve desteklerden işverenlerin yararlanması için çağrıda bulundu. Bunun yanında, Sakarya İŞKUR'un yeni yılın ilk 3 ayındaki faaliyetleri hakkında bilgilendirmede bulunuldu.

Kısa Çalışma sona erdi

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu, Sakarya Vali Yardımcısı Ersin EMİROĞLU başkanlığında, kurul üyelerinin katılımlarıyla gerçekleştirildi. Toplantıda, Sakarya'da istihdamın korunması ve arttırması için yapılan faaliyetler ile İŞKUR'un istihdam verileri görüşüldü. Ayrıca, devam eden istihdam teşvik ve destekler hakkında bilgi verildi.

Kısa çalışma ödeneği sona erdi Bilindiği üzere, geçen yıl Mart-2020 ayında başlayan Kısa Çalışma kapsamında yapılan ödemeler geçen Mart-2021 ayı sonu itibariyle sona ermiş bulunmaktadır. İstihdami, salgının olumsuz etkilerinden korunmak için Sakarya'da İŞKUR'un yapmış olduğu ödeme tutarları hakkında Vali Yardımcısı Ersin EMİROĞLU bilgi verdi. Sakarya Vali Yardımcısı Ersin EMİROĞLU; İlimizde İŞKUR'un Kısa Çalışma Ödemelerinin başlangıcından bugüne kadar 6.545 işyerinde, 53.450 çalışan işçiye yaklaşık 323 Milyon TL ödemede bulunulduğunu açıkladı. Nakdi ücret desteklerinin Mart-2021 ayı sonrasında da devam ettiğini belirterek işten çıkarma yasağının devam ettiği 17 Mayıs 2021 tarihine işverenler ücretsiz izine çıkaracağı işçileri için Nakdi Ücret desteği alabileceklerini açıkladı. Kısa Çalışma Ödemelerinin sonlandırılması sonrasında işverenlerin İŞKUR'un işbaşı eğitim programlarından da yararlanabileceğini hatırlatarak, bütün bu desteklerden yararlanılarak normal çalışmaya geçilmesi çağrısında bulunuldu.

Normalleşme Desteğine de devam

Kurul toplantısında İŞKUR’un faaliyetleri hakkında bilgilendirmede bulunan İl Müdür Vekili Emrullah AKÇAYIR, Kısa Çalışma Ödeneği sonlanan işyerlerinin Normalleşme Desteğinden yararlanabileceğini belirtti. Normalleşme Desteğinin süresinin, 2021 Haziran ayını geçmemek üzere 6 ay olduğunu, kalan süre itibariyle işverenlerin 3 ay süre ile yararlanabileceğini, normal çalışmaya geçişi teşvik için sigorta primlerinin işçi ve işveren tutarlarının tamamının İşsizlik Sigortası Fonundan karşılandığını ifade etti. Ayrıca, İŞKUR'un İşbaşı Eğitim Programları desteğinin de devam ettiğini ve Kısa Çalışma sonrası daha fazla işverenin bu desteklerden yararlanacağına dikkat çekti.

Bu yılın ilk 3 ayında İŞKUR aracılığıyla 4.003 kişi işe yerleştirildi. Toplantıda, Sakarya Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü'nün 2021 yılı ilk 3 aylık faaliyetleri ile istihdamın korunması, geliştirilmesi ve artırılmasına yönelik faaliyetler değerlendirildi. Buna göre, 2021 yılının ilk 3 aylık dönemde İŞKUR aracılığıyla 4.800 kişinin işe yerleştirilmiş olduğu bildirildi. Ayrıca, işsizlerin mesleki niteliklerinin geliştirilmesini ve özel politika gerektiren grupların işgücü piyasasına kazandırılmasını amaçlayan İŞKUR'un, mesleki eğitime ilişkin kurs ve programlarından yılın ilk üç ayında toplam 2.196 kişinin faydalandığı belirtildi.

İl istihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2021 yılı 2. Olağan toplantısı, gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından kurul üyelerinin görüş ve önerilerinin alınması ile sona erdi.