SPOR
Giriş Tarihi : 20-06-2021 16:07   Güncelleme : 21-06-2021 11:34

Mahmut Kavakçı'nın jübilesi için Selmandede Güreşleri yapılmalı

İlçemizin yetiştirmiş olduğu en büyük değerlerden biri olan, Sakarya'nın adını Türkiye'nin her yerinde ezberleten Başpehlivanımız Mahmut Kavakçı'ya doğup büyüdüğü yer olan memleketi Hendek'te jübile yapılıp, Hendek'in ve Hendek'linin ne kadar vefalı olduğu kendisine gösterilmelidir.

Mahmut Kavakçı'nın jübilesi için Selmandede Güreşleri yapılmalı

Hendek'in yetiştirmiş olduğu en büyük değerlerden biri olan, Başpehlivanlarımızdan Mahmut Kavakçı'ya ilçemiz Hendek'te, er meydanlarında kol bağladığı son yılında veda güreşi niteliğinde, Selmandede Yağlı Güreşleri bu yıl kesinlikle yapılmalıdır.

İlçemizde aktif olarak güreş yapan 3 Başpehlivanımız var

Sakarya ilimizde toplamda 4 Başpehlivan var bunların 3'ü Hendek ilçemizde. Bu Başpehlivanlardan 1'i de Mahmut Kavakçı. TGF Yağlı Güreş Yönetmeliğine göre, bir pehlivan 40 yaşına kadar Tarihi Edirne Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde, 45 yaşına kadar da piyasa diye tabir edilen çeşitli bölgelerde yapılan yöre güreşlerinde güreşebiliyor. Mahmut Kavakçı'nın 45 yaşına girmesi hasebiyle bu yıl kendisinin er meydanlarında son yılı oluyor.

Kavakçı, Selmandede Er Meydanında hemşehrileri ile vedalaşmalıdır

Kavakçı'nın son yılı olmasından dolayı, bu sene ilçemizde her yıl düzenli olarak ara vermeden yapılan, fakat Pandemiden dolayı geçen yıl yapılamayan Hendek Selmandedeyi Anma, Sünnet Şöleni ve Yağlı Pehlivan Güreşleri bu yıl muhakkak ki yapılmalı, Kavakçı; son güreşi olan Hendek'te hemşehrileri ile vedalaşmalıdır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Spor Kulübü'ne transfer olmuştu

Yıllarca Hendek'in adını tüm Türkiye'ye duyuran Mahmut Kavakçı, hatırlayacağınız gibi yıllarca Hendek adına güreşmiş, 2002 yılında Tarihi Edirne Kırkpınar Güreşleri'nde Başaltı boyunda tüm rakiplerini yenerek Başpehlivanlık kategorisine yükselmeye hak kazanmıştı. O final maçında Kavakçı'yı izleyip beğenen Ankara ASKİ Spor Kulübünün idarecileri Kavakçı'yı transfer etmişti. Mahmut Kavakçı, o gün bugündür ona her anlamda sahip çıkan, sporcuya değer veren Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Spor Kulübü adına güreşmektedir.

Selmandede Yağlı Pehlivan Güreşleri yapılacak mı?

Yerel basında, Hendek'te bu yıl Selmandede Yağlı Güreşleri yapılacak mı? Şeklinde birçok haber yapıldı. Ne hikmetse Hendek Belediyesi yetkililerinden bir türlü yazılan, çizilenlere cevap gelmedi. Belediye yetkilileri sessizliğini korumakta. Buradan Birkez daha Hendek Belediyesine çağrıda bulunuyoruz. Hendek Selmandedeyi Anma, Sünnet Şöleni ve Yağlı Pehlivan Güreşleri yapılacak mı? Eğer ki güreşler yapılmayacaksa, güreş yapmak gibi öyle bir niyetiniz yoksa bile, bu yıl güreşler kesinlikle yapılmadır. Çünkü Hendek'in değeri Mahmut Kavakçı için yapılmalıdır. Bu bir ahde vefa örneğidir, bizim kendisine olan asli hemşehrilik görevimizdir.