SPOR
Giriş Tarihi : 05-06-2020 10:55   Güncelleme : 07-06-2020 13:22

Halk merak ediyor: Selman Dede Güreşleri yapılacak mı?

Sakarya'lıların ve güreş severlerin merak ettiği bir konu! Bu yıl Selman Dede Güreşleri yapılacak mı?

Halk merak ediyor: Selman Dede Güreşleri yapılacak mı?

Sakarya'lıların ve güreş severlerin merak ettiği bir konu! Bu yıl Selman Dede Güreşleri yapılacak mı?

Hendek Selman Dedeyi Anma, Sünnet ve Yağlı Güreş Etkinlikleri, geçmiş dönem Belediye Başkanlarından Ali İnci'nin Hendek'e kazandırmasıyla başlamış, aralıksız olarak devam etmektedir.

İlimizde ve güreş camiasında önemli bir yere sahip Akyazı Akbalık Yağlı Pehlivan Güreşleri ve Hendek Selman Dedeyi Anma, Sünnet ve Yağlı Güreş Etkinlikleri kapsamında yapılan Hendek Selman Dede Yağlı Pehlivan Güreşlerinin yapılıp yapılmayacağı şehirde konuşulan önemli konular haline geldi.

Tüm dünyayı ve ülkemizi saran Koronavirüs (Covid-19) illetinin ortaya çıkmasından bu yana ülkemizde bütün spor faaliyetleri durdurulmuştu. İlçemizde aralıksız olarak yapılan yağlı güreşlerin bugün İstanbul'da yapılmakta olan; TGF, Edirne Belediyesi ve Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliğinin ortaklaşa tertip ettiği toplantıdan çıkacak sonuç dahilinde Selman Dede Güreşlerinin de yapılıp yapılmayacağının netlik kanacağı düşünülüyor.

Selman Dede Güreşleri yapılmazsa ne olur?

Selman Dede Güreşleri yapılmazsa yıllardır yapılan güreşler sekteye uğramış, Ata sporuna sahip çıkılmamış olur.

31 Mart 2019 Mahalli İdareler ve Yerel Seçimlerde halkın teveccüğünü alarak Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan Turgut Babaoğluna bu hareket yakışmaz. Ata sporununun içinden gelen bir başkanın güreşleri yapacağı düşünülüyor.

Peki güreşler olursa Güreş Ağası kim olacak?

Bilindiği gibi Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu seçimlere BBP çatısı altında girmek durumunda kalmış halkın sevgisi ve gücüyle de seçimleri kazanmıştı. Sonrasında ise kısa zaman sonra MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin bizzat kendisinin taktığı rozetle MHP kanadına geçmişti. Şimdi herkesin merak ettiği 200 bin liralık bedelle geçen yıl Güreş Ağalığını alan BBP Genel Başkanı Mustafa Destici'nin güreşlere gelip gelmeyeceği ve Güreş Ağalığını kimin yapacağı.

Ayrıca Hendek'in adını Türkiye'nin tüm er meydanlarında yıllardır duyuran pehlivanlarımızın da Hendek Belediyesi çatısı altında toplanıp toplanmayacağı da merak edilen konular arasında yer almaktadır.