GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-08-2021 13:08   Güncelleme : 23-08-2021 13:39

Gençleri, Tarım ve Hayvancılığa Yönelmeleri İçin Hazırlayalım

Türkiye Veteriner Hekimler Odası Sakarya Şubesi Başkanı Mustafa Yıldız, gelecekte gençleri tarım ve hayvancılığa yönelmeleri için şimdiden hazırlayalım dedi.

Gençleri, Tarım ve Hayvancılığa Yönelmeleri İçin Hazırlayalım

Gelecekte gıdaya ulaşmak son derece zor olacak. Bunun sebepleri  arasında, artan dünya nüfusu, iklim değişikliği, karbon salınımı v.b. birçok sebep saymak mümkündür. Gençler daha rahat bir yaşama  kavuşmak için köyleri, üretim alanlarını terk edip şehre göç ediyorlar. Kendi açılarından baktığınız zaman haklılık payları illaki vardır. Biz de diyoruz ki, gençlerin beklentilerini yapılacak modern projelerle karşılayalım. Gençleri sürekli sahada üretimde tutalım. Tarım ve hayvancılıkta çok iyi gelir getirecek bir çok uygulama mevcuttur. Gelecekte gıda fiyatları artan maliyetlerden dolayı yükselecektir. Önemli olan ülke ve dünya ölçeğinde pazardan bu toprakların insanı olarak ne kadar pay alabiliriz. Pazar çok büyük, önemli olan akıllı uygulamalarla gelecek için şimdiden gençleri üretime odaklamaktır. Dünyada birçok ülkede değişik modern üretim modelleri sürekli geliştiriliyor. Ülkemizde enflasyonu yaşanan veteriner hekim fakülteleri, ziraat fakülteleri mevcuttur. Kıymetli hocalarımızın desteğiyle çok sayıda projeyi gençleri adapte ederek rahatlıkla uygulamaya koyabiliriz. Dünyada dört mevsimi yaşayan ender  ülkelerden biriyiz. Evet iklim değişikliğinde dolayı zorlu süreç bizi bekliyor. Bunu önceden görüp gerekli tedbirleri alırsak, iklim değişikliği sürecini avantaja dönüştürebiliriz.

Avrupa ülkelerinde, gençleri gıdaya bağlı üretime çekmek için şimdiden çalışmalar başlattılar. Ülkemizde gıda üretiminde benzer sorunlar Avrupa ülkelerinde de mevcuttur. Avrupa da soruna dikkat çekmek, gençleri üretime ikna etmek için kendi ülkelerinde gruplar, birlikler kuruyorlar. Darısı kendi gençlerimize gelsin.