GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-09-2021 13:39   Güncelleme : 13-09-2021 13:39

Mustafa Yıldız: Büyükbaş, Koyun, Keçi Üreticilerinin Dikkatine

Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, "Büyükbaş, koyun, keçi üreticileri kış mevsiminde ihtiyaç duyacakları yem tedarikçileri için son fırsat" diyerek, bilgilendirmede bulundu.

Mustafa Yıldız: Büyükbaş, Koyun, Keçi Üreticilerinin Dikkatine

Başkan Yıldız açıklamasında, "Hayvan üreticilerimiz yaklaşan kış mevsimi nedeniyle, hayvanlarının ihtiyaç duyacakları yem ihtiyaçlarını şimdiden tedarik etmeliler. Bunlar nelerdir? Kaba yem dediğimiz silaj, yonca, ot, saman v.b. yemlerdir. Hayvancılık işletmelerinde yem giderleri ne kadar ucuza temin edilirse işletmenin karlılığı o ölçüde artar. Bir ahır işletmesinin toplam giderleri %70 yakını yemdir. Doğal olarak hedef yemleri ucuza mal etmektir.

Kaba yem tedarik ederken, yemin çürük, küflü v.b. bozuk olmaması büyük önem arz eder. Kaba yemleri tedarik ederken yemlerin kalitesine dikkat etmediğiniz taktirde hayvanınızın hastalanacağını, vaktinde veteriner hekim arkadaşım çağrılmadığı taktirde ölebileceğini üreticilerimizin bilmesi gerekir.

Kaba yem tedarik ederken mutlaka işletmenin süt, et yönlü beslenme dikkat alınarak ne kadar hangi yemden temin edeceğinizi serbest veteriner hekimler danışarak karar verebilirsiniz. Alacağınız kaba yem ihtiyacınızı hesaplarken sizi bir sonraki hasat dönemine kadar götürmelidir. Kışın ortasında kaba yemleri temin etmeye kalktığınızda fiyatlar çok yüksek olabilir. Buda işletmenin karlılığını düşürür.

Kaba yemleri, depolarken hava şartlarında yağmur, kar v.b. etkilenmemesine özen göstermeliyiz. Zeminin durumu da önemlidir. Yağmur yağdığında zemin çamur, balçık haline dönüşüyorsa hem kaba yeme zarar verir hem de işletmenin iş yükünü artırır.

Üreticilerimize verimli, bol kazançlı bir kış sezonu geçirmelerini dilerim." ifadelerinde bulundu.