GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-09-2021 12:06   Güncelleme : 20-09-2021 12:06

Mustafa Yıldız: Büyükbaş Hayvanlarda Meyve'ye Bağlı Sorunlar Arttı

Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, "Büyükbaş Hayvanlarda Meyve'ye Bağlı Sorunlar Arttı" konulu bir bilgilendirmede bulundu.

Mustafa Yıldız: Büyükbaş Hayvanlarda Meyve'ye Bağlı Sorunlar Arttı

Sonbahar mevsiminin gelmesiyle meyveler dalında olgunlaştılar. Pazarda vede manavlarda tezgahlar doldu. Buraya kadar her şey normal görünüyor.

Büyükbaş sığır, manda yada küçükbaş koyun, keçi, bulundukları ortamda yada merada otlarken çevrede bulunan meyvelerden elma, armut v.b. sert meyveleri çiğnemeden yutarken hayvanın gırtlağına yada yemek borusunu tıkayıp hayvanımızın vaktinde, serbest veteriner tarafından müdahale edilmediği taktirde ölümüne yol açabilir. Yada hayvanımızın tatlı elma, armut aşırı tükettiğinde asidoz olarak adlandırdığımız vücut ph'sının nötürden asit yönüne kayması sonucu felç, ardından serbest veteriner hekim tarafından tedavi amacıyla müdahale edilmediği taktirde ölümüne neden olabilir.

Müdahale, vatandaş genelde sobayla ineğin gırtlağını sokarak yardım etmeye çalışıyor. Çoğu zaman ineğe çok ciddi sindirim sistemine zarar veriliyor. Hayvan sahibi, hayvana bilinçsizce yardım edeceğim diye zaman zaman hayvanın ölümüne yol açıyor.

Ülkemizde vede dünyada bu yolla binlerce hayvan telef olmaktadır. Binbir zorlukla yetiştirdiğimiz hayvanlarımızı bilinçsizlik vede dikkatsizlik sonucu elimizden kaybetmemiz içten bile değil. Üreticilerimiz böyle gıda zehirlemesi durumunda hiç zaman kaybetmeden en kısa sürede veteriner hekimine tedavi amaçlı ulaşmalıdır.

Tedaviye ne kadar erken başlanırsa tedavinin başarısı o kadar yüksek olur. Üreticilerimize bol bereketli güzel günler dilerim.