GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-06-2020 22:44   Güncelleme : 14-06-2020 22:44

Dikmen'de 113 Yıllık Yayla Göçü Başladı...

Hendek Dikmen Mahallesinde 113 yıllık gelenek olan, yayla göçü başladı.

Dikmen'de 113 Yıllık Yayla Göçü Başladı...

Dikmen Yaylasına Göç Başladı...

Dikmen Mahallesinde yaşayanlar, atalarından 113 yıl önce kalan yayla göçü geleneğini bu yıl da devam ettirdi. Dikmen'de yayla göçü başladı.

Asırlık geleneği yaşatan Hendek Dikmen Mahallesi sakinleri, koronavirüs salgınına rağmen, 113 yıllık geleneksel yayla göç yolculuğuna başladı. Mahalleli hep birlikte şenlik havasında yaylaya göç ediyor. Göçün bu yıl koronavirüs salgınına denk gelmesiyle zorlanan mahalleliler, adeta gelin gibi süsledikleri hayvanları ile birlikte zil ve çan sesleri eşliğinde yola düştü. Dikmen mahalle halkının yüzlerce hayvanla 7 kilometrelik ayla yolculuğu başladı.

Ayvaz, Göç İle İlgili Açıklamalarda Bulundu...

Hendek Dikmen Mahallesi Muhtarı Menderes Ayvaz, yayla göçünün başlamasıyla ilgili açıklama yaptı. Muhtar Ayvaz yaptığı açıklamada; "Mahalle sakinlerimiz, geleneklerini yaşatmak adına bir asırdan fazla süredir devam eden 113. yayla göçünü başlattı. Atalarımızdan kalan yayla göçü anısını yıllardır yaşatmaya çalışıyoruz. Yaylaya göç etmeden bir hafta önce hayvanlarımızı yıkar, temizler, yünlerini keser, boyar ve süsleriz. Köyümüzün aşağısında toplanır ve sonra hep beraber toplu olarak yaylaya göç ederiz." Dedi.