GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-09-2021 11:29   Güncelleme : 27-09-2021 11:29

MUSTAFA YILDIZ: KÖPEKLERDE VE KEDİLERDE TÜY DÖKÜMÜ BAŞLADI

Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, "Köpeklerde ve kedilerde tüy dökümü başladı" konulu bir bilgilendirmede bulundu.

MUSTAFA YILDIZ: KÖPEKLERDE VE KEDİLERDE TÜY DÖKÜMÜ BAŞLADI

Başkan Yıldız açıklamasında, "Köpek ve kedilerde tüy dökümü sahiplerini çok endişelendirir. Halk arasında tüyleri insanları hasta yapar. Tüy dökümünde, gerçek nedir? Gerçekten tüyler hastalık yapar mı? Öncelikle, heyecanınız  yatışsın diye söylüyorum. Evcil hayvanınız parazit taşımıyorsa tüyler hastalık yapmaz. Köpek ve kedilerde tüy dökümü fizyolojik vede patolojik olarak ikiye ayrılır. İlkbahar vede sonbaharda tüy dökülmesi fizyolojiktir. İlkbaharda havaların ısınmasıyla hayvanımızı sıcak tutan tüyleri döker. Sonbaharda ise ilkbaharda hayvanımızı serin tutan tüyleri döker, kışın sıcak tutacak tüyler hayvanımızda çıkar. Bu fizyolojik bir olaydır. Tüy değiştirme kedi ve köpeklerimizde her yıl düzenli olur. Köpek vede kedilerin doğasına, genetik yapısına uygun doğal bir süreçtir. Eğer hayvan sahibi olarak siz can dostunuza, düzenli iç ve dış parazitlere karşı veteriner hekiminize ilaçlama yaptırıyorsanız endişe etmenize gerek yoktur. Ayrıca siz can dostlara tavsiyem dışardan ne olduğunu bilmediğiniz ilaç görünümündeki kimyasalları kullanmayın.

Köpek vede kedilerde patolojik olarak adlandırdığımız psikolojik yada hastalıklara bağlı tüy dökülmesi olabiliyor. Bunların birçok nedeni olabilir. Bunlara örnek olarak gıda alerjisi, hipotiroit, hiperkeratoz, v.b. birçok hastalık mevcuttur. Tüy dökülmesi ile karşılaştığınızda, veteriner hekim arkadaşıma baş vurduğunuzda size gerekli bilgi vede tedavide yol gösterecektir. Burada önemli olan çok geç kalmadan gerekli tedavi desteklerini zamanında almaktır. Halkımıza, can dostlarıyla güzel mutlu günler dilerim." ifadelerinde bulundu.