SPOR
Giriş Tarihi : 12-10-2021 08:37   Güncelleme : 12-10-2021 09:26

2021 YILI SPORUN ENLERİ ÖDÜL TÖRENİNDE ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Türkiye Amatör spor konfederasyonu işbirliğinde ülke genelinde Amatör sporu yaygınlaştırmak, Amatör spor bilinci oluşturmak için Amatör spor etkinleri ile kutlanıyor.

2021 YILI SPORUN ENLERİ ÖDÜL TÖRENİNDE ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

Sakarya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü ile Sakarya Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu işbirliğinde Amatör Spor Haftası Etkinlikleri içinde yer alan 2021 yılı sporun enleri ödül töreni Adapazarı Orhangazi Kültür Merkezinde Adapazarı Belediyesi destekleri ile yapıldı.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Arif Özsoy ve Sakarya ASKF Başkanı Yaşar Zımba’nın ev sahipliğinde;

Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım,

Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek,

Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce,

İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya,

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Genel Başkanı Halil İbrahim Balcı,

Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaloğlu,

SUBÜ Spor Bilimleri Dekanı Prof. Dr. Nevzat Mirzeoğlu,

SBB Gençlik ve Spor Daire Başkanı İlhan Şerif Aykaç,

Adapazarı Belediyesi Başkan Yardımcısı Fatih Çelikel,

GİAD Başkanı Zafer Bekdemir,

ASKF Yönetim Kurulu,

TFF Bölge Müdürü Ferruh Sezgin,

Sporcular, Antrenörler, Hakemler, İdareciler ve Velilerin katılımları ile gerçekleşti.

Sporun enlerinde sporcuların yanı sıra antrenörlere ve Amatör Spor’a destek veren yöneticilerede ödülleri taktim edildi.

SAKARYA OLİMPİYAT, DÜNYA VE AVRUPA DERECELERİ ÖDÜLLERİ

Uğur Kobaş – Tokyo 2020 Yaz Olimpiyatları İlk Türk Karate Hakemi,

Arif Ümit Uztürk – Dünya Ampute Futbol Federasyonunun (WAFF) Başkanı ve Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı / Paralimpik Tokyo 2020 Oyunları,

Özcan EDİZ – Paralimpik Tokyo 2020 Oyunları.

ALTIN YILLAR HİZMET ÖDÜLLERİ

Fatih KAYA – Sakarya İl Emniyet Müdürü (Karate)

Kazım SEVER – Uluslararası Boks Hakemi

Suat Beyenal - Güreş – Sakarya’nın İlk Olimpiyat hakemi – (1999)

Nejat ÜSTÜN – Okçuluk Milli Takım Antrenörü

.Cemal OT – Taekwondo Milli Takım Antrenörü

Prof. Dr. Nevzat MİRZEOĞLU – SUBÜ Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı

1. FURKAN ESAT ÖZDİN (ATICILIK AVCILIK) BHAVALI SİLAHLAR TÜRKİYE ŞAMPİYONASI 1.

2. UMUT UYSAL ATLETİZM DÜNYA GENÇLER ATLETİZM ŞAMPİYONASI 6.

Bursa'da yapılan büyükler Türkiye Şampiyonasında 10.39 ile Türkiye rekoru kırdı. Ayrıca Estonya'da yapılan Avrupa Şampiyonasında final koşan sporcumuz, Balkan roley cup da 4X100 de ikinci oldu.

3. ECRİN VİDİN (BEDENSEL ENGELLİLER MASA TENİSİ TÜRKİYE ŞAMPİYONASI) 2.

5 yıldır yenihayat paralimpik engelli spor kulübünde masa tenisi yapan sporcumuz. Ankara'da yapılan yarışmada Türkiye ikincisi oldu.

4. ECE ASUDE EDİZ (BOKS) TÜRKİYE ŞAMPİYONU 1.

2003 DOĞUMLU, 2019 yılında yıldız bayanlarda Türkiye Şampiyonu, aynı yıl Avrupa Şampiyonu oldu. 2020 ve 2021 yılında Türkiye Şampiyonu olan Ece Asude Ediz Adapazarı Belediyesi gençlik ve spor kulübü sporcusu.

5. CEYLİN ASYA ÇİFTÇİ (ESKRİM) U12 TÜRKİYE ŞAMPİYONASI 2.

2009 doğumlu sporcumuz 4.5 yaşında spora başladı. Sayısız il içi ve ulusal düzeyde Türkiye çapında madalyaları bulunan sporcumuz şu an 12 yaşında.

6. HENDEKSPOR

7. YASİN REVAZ ŞENOL (GELİŞMEKTE OLAN SPOR DALLARI)

GENÇLER VE BÜYÜKLER TÜRKİYE KURAŞ ŞAMPİYONASI 3.

8. HACER AKDOĞDU (GÖRME ENGELLİLER ATLETİZM TÜRKİYE ŞAMPİYONASI (DİSK ATMA)

6 kardeşin en büyüğü olarak spora başladı. Doğuştan görme engelli olan sporcumuz bu yıla kadar 2. Olan ayrılıyordu şampiyonalardan ama bu yıl Türkiye şampiyonu olarak yılın enlerinde yerini aldı.

9. SERHAT KIRIK (GÜREŞ)

AVRUPA GENÇLER GÜREŞ ŞAMPİYONASI 2.

10. ENES EFİLOĞLU (HALTER )

U15 AVRUPA YILDIZLAR AVRUPA ŞAMPİYONASI 4.

11. MÜKREMİN AKTAŞ (İŞİTME ENGELLİLER)

İŞİTME ENGELLİLER DÜNYA GÜREŞ ŞAMPİYONASI (60 KG) 1.

12. MUSTAFA BERAT ŞİMŞEK (JUDO)

YILDIZLAR TÜRKİYE JUDO ŞAMPİYONASI 1.

13. YUSUF EREN TEMİZEL DÜNYA GENÇLER LİGİ 2.

2006 doğumlu sporcumuz 2017 - 2019 Türkiye Şampiyonluğu ULUSLAARSI TURNUVALARDA 2 ikincilik, bir de şampiyonluk kazandı. 2010 yılında spora başlayan Yusuf Hendek Belediyesi Spor Kulübü sporcusu olarak sporuna devam etmekte.

14. AFRA ADIYAMAN KICK BOKS 15. BALKAN KICKBOKS ŞAMPİYONASI 1.

ŞU Ana kadar 18 Türkiye Şampiyonluğu, 6 Avrupa Kupası Şampiyonluğu, 1 Avrupa Şampiyonluğu var. Ayrıca sporcumuz Avrupa’nın en iyi kadın dövüşçüsü unvanının da sahibi.

15. MERVE NUR USLU (KÜREK) ÜMİTLER DÜNYA ŞAMPİYONASI 1.

2015 yılına kadar bir çok ulusal yarışmada madalya aldı. Balkan Şampiyonaları bir çok yarışmalarda derece alan USLU, 2017 - 2018 - 2019 yılında Türkiye Şampiyonlukları alan kızımız, 2021 yılında U23 bayanlar hafif kilo 2 çifte de Avrupa ve Dünya Şampiyonluğu, kazanarak haklı olarak kürsüye çıktı.

16. JAN DEMİR VURDUM MODERN PETLANTON ULUSAL SIRALAMA TÜRKİYE 1.

2005 doğumlu. 11 senedir yüzme sporcusu.

Bu güne kadar 6 Türkiye şampiyonluğu, 5 Türkiye ikinciliği, 3 Avrupa ikinciliği, 1 Avrupa üçüncülüğü, 1 Avrupa 4.'cülüğü kazandı. 2021 yılında Portekiz'de yapılan Avrupa ve Mısır'da yapılan Dünya Şampiyonasında ülkemizi temsil eden sporcumuz bu yıl Türkiye Şampiyonu olarak kürsüdeki yerini aldı.

17. TOPRAK RAZGATLIOĞLU (Motosiklet)

18. YAREN YILMAZ MUAY THAİ (SAKARYA ZAFERİ 100. YIL MUAYTHAİ ŞAMPİYONASI)

birinci olan sporcumuz aralık ayında Dünya Şampiyonasında ülkemizi antrenörü işle temsil edecek.

19. ADA ZEHRA ANLATICI (ÖZEL SPORCULAR)

04-11 Ekim 2021 tarihleri arasında İtalya’nın Ferrara Kentinde düzenlenen SUDS Trigames 2021 Avrupa Şampiyonasında Adapazarı Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Sporcumuz Ada Zehra Anlatıcı Mozaik dalında 2 gümüş ve 2 bronz olmak üzere toplamda 4 madalya alarak ve 3 Dünya rekoru kırarak şampiyonayı tamamlamıştır. Mozaik junior kategorisinde 50 mt. ve 100 mt. kurbağalama, açık yaş kategorisinde 200 metre kurbağalama olmak üzere toplam 3 Dünya rekoru kırmıştır.

Dereceleri:

50 metre kurbağalama Avrupa 2.

100 metre kurbağalama Avrupa 2.

100 metre sırtüstü Avrupa 3.

100 metre serbest Avrupa 3.

50 metre sırtüstü Avrupa 3. Ayrıca, sporcumuz 3 adet dünya rekoru kırdı.

20. YUSUF CİCİN (TÜRKİYE KÜÇÜKLER SATRANÇ ŞAMPİYONASI)

2014 DOPUMLU SPORCUMUZ 2021 YILKINDA 7 YAŞ kategorisinde il birincisi, yine bu yıl Türkiye Şampiyonasında 7 yaş da Türkiye beşincisi olarak milli takıma alındı.

21. BERİL CEREN ÖZTÜRK (PALETLİ YÜZME TÜRKİYE ŞAMPİYONU)

2006 doğumlu Beril, şu an 10 sınıfta. 10 yıldır yüzme sporunu yapan Beril, paletli yüzmede Türkiye Şampiyonalarında bir çok derece aldı. Ayrıca kendi kategorisinde ve Büyüklerde Türkiye rekorlarının da sahibi. Dünya gençler ve Dünya büyükler şampiyonlarında milli takım ile madalya arayan Beril, madalya alamasa da bu şampiyonalarda ilk 10 içinde yer aldı. En son yapılan şampiyonada Türkiye Şampiyonu olarak kürsünün zirvesinde yer aldı.

22. HİLAL BAŞ TAEKWONDA ULUSLARARASI TURNUVA 2. VE TÜRKİYE ŞAMPİYONU 3.

2007 doğumlu sporcumuz 2016 yılında sporla tanıştı. 2019 yılında il birincisi olan sporcumuz, 2021 yılında uluslarasın turnuvada ikinci, Türkiye Şampiyonasında üçüncü oldu. Ve milli takım seçmesinde ikinci olarak yılkın en başarılı Tekvando sporcusu seçildi.

23. AHMET EGEMEN İLHAN (TENİS 12 YAŞ TÜRKİYE ŞAMPİYONASI)

Tenis sporu ile 7 yaşında tanışan sporcumuz genel klasmanda 1554 puanı olan sporcumuz 2021 yılında 12 yaş yaz kupası Türkiye serisinde 1. oldu. Yine aynı yıl 12 yaş Türkiye Şampiyonasında yarı final oynayarak 3. olmuştur.

24. ABDURRAHMAN YAZICI TRAİTLON TÜRKİYE ŞAMPİYONASI

1. Olan sporcumuz babası Eyüp yazıcı gibi başarılı bir sporcumuz. Spora 9 yaşında başlayan Abdurrahman 15 yaşında Türkiye Şampiyonlarında derece almaya başladı. Balıkesir’de yapılan Türkiye Şampiyonası sonrası aldığı birincilik ile milli takıma seçildi ve başarılı yarışlar çıkarttı. Şu an 12. sınıf öğrencisi.

25. GENERALİ SİGARTO SAKARYA VOLEYBOL TAKIMI

Yaklaşık 15 yıldan beri Eğitimci Öğretmen İdris Demir okul öğrencilerinden oluşturarak başladığı serüvende değişik kulüp isimleri ile ilimizi en iyi şekilde başarılarla temsil etmiştir. 3 yıl önce kendi ayaklarının üstünde durma kararı alan Sakarya Voleybol kulübü, sporun ve sporcunun dostu Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem Yüce'nin desteği, Ömer Bektaş Başkanlığında, İdris Demir, Erol Güdüloglu, Ercan Aksu ve Recep Demir'den oluşan kadro ile kurulan kulüp, 2. Lig serüvenine  başlayarak. Kurulduğu ilk yıl namağlup şampiyon olup geçen yıl ilimizi TV F Kadınlar 1. Lig'inde temsil etmeye başlamıştır. Geçen sezon Generali Sigorta Sakarya Voleybol olarak çıktığı 1. Lig serüveninde kıl payı play-off şansını kaçırmıştır. Bu sezonun dün başlayan yeni sezonun ilk maçında zorlu İzmir Göztepe deplasmanından 3-0 galibiyetle dönen Sakarya'nın Sultanları bu yıl Sakarya'mızı Sultanlar Ligi'nde temsil etmek için mücadele verecek.

26. FERHAT SATAR TÜRKİYE BİLEK GÜREŞİ ŞAMPİYONASI VE MİLLİ TAKIM SEÇMELERİ 2.

2016 yılında Türkiye 2. liği 2017 Türkiye Şampiyonluğu ve Avrupa 8.'ciliği aldı. 2019 yılı Türkiye 3.'cülüğü, 2021 yılında ise büyük erkekler Türkiye ikinciliği kazanan sporcumuz SUBÜ spor öğretmenliği 3. sınıf öğrencisi.