GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-06-2020 17:02   Güncelleme : 19-06-2020 17:02

‘Serbes EYT’lileri kabul etti bin ah işitti’

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Derneği (EYT) Sakarya Şube Başkanı Mehmet Ali Çelik, Bolu Şube Başkanı Tuncay Beliz ve yönetim kurulu üyelerinden oluşan heyet, Gelecek Partisi Sakarya İl Başkanlığı’nı ziyaret etti.

‘Serbes EYT’lileri kabul etti bin ah işitti’

İl Başkanı Ender Serbes, il başkan yardımcıları Metin Burçak ve Fatih Küçük tarafından ağırlanan heyet EYTlilerin sorunlarını dile getirdi. EYT Bolu-Düzce-Sakarya Grubu Başkanı Mehmet Ali Çelik, EYTlilerin çifte mağduriyet yaşadığını belirterek, hem hak etmelerine rağmen zamanında emekli olamadıklarını, hem de yaş engelini aştıklarında da düşük maaş bağlandığını söyledi.

Çelik, 1999da çıkan kanun ile emekliliğe yaş şartı konduğunu, kanunun geriye doğru işletilerek hukuksuz bir şekilde emekli olmalarının engellendiğini kaydetti. Dünyanın hiçbir yerinde kanunların geriye doğru işletilmediğini belirten Çelik, Biz işe başlarken pirim ve sigorta süresi dolduktan sonra emekli olabiliyorduk. Ancak yaş şartıyla bu hakkımız adeta gasp edildi. Dünyada geriye doğru işletilen bir kanunun örneği yok. Ama Türkiyede bu oldu.” dedi.

ÖNCEDEN EMEKLİ OLAN ÇİFTÇİ BAĞ-KURLU LAR KADAR MAAŞ ALAMAYACAĞIZ

İnsanlar emekli olmaya gittiklerinde büyük bir şok yaşadıklarını dile getiren  Çelik, maaş bağlama oranının yüzde 78lerden 2008den sonra yüzde 28lere kadar düştüğünü kaydetti.  Çelik,” Bu iş niye patladı. Son yıllarda insanlar emekli olmaya gidiyor bin 200 lira, bin 400 lira maaş bağlanıyor. Tabi şok oluyor. 1999dan önce 3 bin gün çiftçi  Bağ-Kur ödeyen birisi bile 2 bin 200, 3 binlere yakın maaş alıyordu. Şimdi 9 bin gün pirim ödeyene 1200 - 1400 lira civarında maaş bağlanıyor.“ diye konuştu.

SAĞLIKTAN DA YARARLANAMIYORUZ

Emekliliği hak ettikleri halde hem emekli olamadıklarını hem de sağlık sisteminden faydalanamadıklarını ifade eden  Çelik, Genel Sağlık Sigortası pirimi ödemeden de sağlık hizmeti olamıyoruz. Aslında GSS ilk bakışta güzel gibi görünüyordu. Daha sonra 18 yaşını bitirip okuyamayan, ya da bir iki yıl üniversiteye hazırlanan tüm gençleri borçlandırdı. Bu borcu da ödemek yine velilere kaldı. Evlere 4-5 bin lira borç çıkardılar. EYTliler bile GSS pirimi yatırmadan sağlık hizmeti alamıyor. Ben pirimi, süremi doldurmuşum, emekliliği hak etmişim bir de diyorsun ki sen genel sağlık sigortası ödeyeceksin. Ben zaten çalışmıyorum, hak ettiğim halde emekli maaşı alamıyorum. Bunu nasıl ödeyeceğim.” şeklinde konuştu.

Çelik, bu gün devletin bile 36 yaş ve ilerisini işe almadığını, EYTlilerin işsiz olduğuna da değinerek şunları kaydetti: En büyük sıkıntı işsizlik sigortası. Ülkede genç işsiz oranı yüzde 22. Genel işsizlik oranı 14-15 civarında da . 20-25 yaşında gençler dururken özel sektör bizi işe almıyor. Zaten devlette bile işe alınma yaşı 36. Devlet bile yaşımız büyük diye işe almıyor, ama emekli de etmiyor. Biz ne yapacağız.

EYTLİLERİN TÜM SORUNLARI ÇÖZÜLENE KADAR TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

İl Başkanı Ender Serbes ise, milyonlarca kişiyi ilgilendiren EYTlilerin sorununu yakından takip ettiklerini söyledi. Genel Merkeziin de bu konuda kapsamlı bir çalışması olduğunu dile getiren Serbes, EYTliler taleplerinde çok haklılar. Gelecek Partisi olarak EYT’lilerin özellikle Genel Sağlık Sigortası ile ilgili yaşadıkları sıkıntıların ve kıdem tazminatı düzenlemesi ile yaşanacak kayıplarının hep farkındayız ve bu sorunlar çözüme kavuşana kadar da sıkı takipçisi olacağız. Kardeşlerimizi bu gün dinledik ve taleplerinde sonuna kadar haklılar. Bir çok açıdan mağduriyet yaşıyorlar. Devlet makamındakilerin görevi bunu, haksızlığı gidermektir. Konunun yakından takipçisiyiz. Adaletsizliğin maliyeti EYTlilere verilecek maaştan daha ağırdır. Bu hak gaspına bir an önce son verilmelidir.” diye konuştu.