GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-11-2021 13:57   Güncelleme : 01-11-2021 15:18

Gelecekte İnsanların Gıdaya Olan Erişimleri Daha Zor Olacak

Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, "Gelecekte İnsanların Gıdaya Olan Erişimleri Günümüzden Daha Zor Olacak" dedi.

Gelecekte İnsanların Gıdaya Olan Erişimleri Daha Zor Olacak

Başkan Mustafa Yıldız açıklamasında, "26 Ekim 2021 dünya nüfusu 7,904,860'dır. 2050 yılında dünya nüfusu günümüzden bu gidişle iki milyar daha fazla olması beklenmektedir. Şuan dünyada milyarlarca insan maalesef açlık ve yoksullukla boğuşmaktadır. Gelecekte artan dünya nüfusuna paralel olarak dünyadaki iklim ve de çevre değişimi gıdaya erişimi çok daha zor duruma sokacaktır. İnsanlık bu değişimleri önceden görüp gerekli tedbirleri alırsa yukarda bahsettiğim olumsuz etkilerden minimize etkilenecektir. Bu tedbirler arasında, gelecekte gerek ülkemizde gerekse dünyada insanlık için üretime dönük planlamalar yapmak zorundayız.

Dünyada açlıkla mücadele, üretim planlamaları vede ülkeler arası koordinasyon çok önemlidir. Mücadele de bir ülkenin tek başına hareket etmesi başarıyı olumsuz yönde etkiler.

İklim değişikliği ülkemiz vede dünya gündeminden düşmemektedir. Havadaki artan sera gazı CO2 emisyon oranını durduramazsak gelecekte artan küresel ısınma vede iklim değişikliği tarım ve  hayvancılıkta üretimi sekteye uğratıp insanlığın gıdaya erişimini zora sokup dünyada açlık çeken insan nüfusu katlanarak artacaktır.

Biz insanlar gerek yaşadığımız coğrafyada gerekse dünyada her türlü israfın önüne geçmek için insanlığın eğitilmesi vede bilinçlendirilmesi, gıda sorunun çözümlenmesi için ilk adım olmalıdır. Her türlü israf dinimizde de haramdır. İnsanların yapmış oldukları israfla dünyada aç ve yoksul insan kalmaz.

Gelecekte hayvancılık, gerekli tedbirler vaktinde alınmazsa maalesef dünyada vede ülkemizde üretim azalacaktır. Üretimin azalması insanlığın hayvansal gıdaya et, süt, yumurta v.b. erişimde zorluk yaşayacaklar. Ülkemizde belediyeler meraların korunmasında özen göstermelidirler. Onları hiçbir şekilde imara açmamalıdırlar. İmar açılacak alanlar tarım ve de hayvancılıkta kullanılmayacak alanlar olmalıdır. Ayrıca içme sularından uzak alanlarda yapılmalıdır. Güzel bir gelecek ülkemiz ve de insanlık için herkes elinden geleni sonuna kadar yapmalıdır." ifadelerinde bulundu.