GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-11-2021 12:19   Güncelleme : 09-11-2021 12:57

Hayvanların Çocukların Eğitim ve Okul Başarısına Katkıları Nelerdir?

Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, "Evcil Hayvanların Çocukların Eğitim ve Okul Başarısına Olan Katkıları Nelerdir?" konulu bilgilendirmede bulundu.

Hayvanların Çocukların Eğitim ve Okul Başarısına Katkıları Nelerdir?

Başkan Mustafa Yıldız, "Çocuklar hayvanlarla etkileşime girdiğinde, çok önemli olan  bağlantı, empati ve şefkat duygularını geliştirirler. Sorumluluk duygusu hissederler ve hayvan (hatta kuş, böcek veya balık) hakkında daha fazla şey öğrenmek isterler. Bir evcil hayvana bakmak, yaşama saygı ve başkalarının ihtiyaçlarının farkındalığını aşılamakla birlikte çocuklara davranışlarının başkalarını nasıl etkileyebileceğini anlamalarını sağlar.

Okul binasında tavşan ve tavuk gibi evcil hayvanların olması çocukların moralini yükseltir, gerilimleri azaltır ve hatta çocuklar hayvanlarla etkileşime çok hevesli oldukları için okula devamı iyileştirir. Çocuklar hayvanları çok basit bir nedenden ötürü severler, çünkü bir evcil hayvanla ilişki içinde hiçbir kural, ölçü, beklenti veya sonuç olmaksızın, tamamen sevgi ve doğal huşu ile 'adil' severler. Anne  babalar çocukların gelecekteki başarıları için müsait olan ortamları varsa çocuklarına hayvan sahiplendirebilirler. Hayvanlar için uygun ortamın olması çok önemlidir.

Yurt dışında gelişmiş ülkelerde, hayvanlar uzun zamandır eğitimciler tarafından çocukların öğrenimini desteklemek ve zenginleştirmek için değerli bir kaynak olarak benimsenmiştir ve birçok okul ve çocuk  bakım merkezinde çocuklar ve yetişkinler için paha biçilmez hayvan deneyimleri sağlayan evcil hayvanlar bulundurmaktadırlar." şeklinde konuştu.