GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-11-2021 18:48   Güncelleme : 12-11-2021 18:48

Atalay'dan Asgari Ücret Açıklaması

TÜRK-İŞ Genel Mali Sekreterler Semineri'nde konuşan Atalay, "Aralık ayının ilk 10 gününde bunu oturup konuşalım işçi ne alacağını, işveren de ne vereceğini bilsin. Bunu uzatmanın anlamı yok." dedi.

Atalay'dan Asgari Ücret Açıklaması

"Asgari ücretteki vergi yeniden değerlendirilmeli"

Asgari ücretin geçmişte belirleme ücreti olarak kullanıldığını şimdilerde ise geçim ücreti olduğunu kaydeden TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY, konuşmasına şöyle devam etti:

"2825 lirayla bırakın 1 ay geçinmeyi, 15 gün geçinemezsiniz. 45 sene boyunca asgari ücret rakamını TÜRK-İŞ olarak 5 defa imzalamışız ancak 40 defa da imzalamamışız. İnsanları tebessüm ettirecek bir rakamı önümüze getirsinler imzalayalım. Biz yasama, yürütme veya yargı değiliz. Asgari ücretlinin sıkıntısını dile getirip bir çözüm almaya çalışıyoruz. Bunu yaparken de vergiyle ilgili ülkeyi yönetenlerin düşünmesi lazım. İşverenimizi muhafaza edip, işçimize de asgari ücretle geçinebilecek bir ücret almak durumundayız."

"1 ay asgari ücreti tartışmanın anlamı yok"

Gelecek hafta TÜRK-İŞ’in dışındaki sendikalarla görüşeceğini aktaran ATALAY, "Belli bir noktada buluşmak durumundayız. 45 senedir asgari ücret 31 Aralık'ta belirleniyor ve 1 Ocak'ta yürürlüğe giriyor. 1 ay bunu tartışmanın anlamı yok. Aralık ayının ilk 10 gününde bunu oturup konuşalım işçi ne alacağını, işveren de ne vereceğini bilsin. Bunu uzatmanın anlamı yok. İnşallah işçiyi tebessüm ettirecek bir rakam gelir. Bunu yaparken de işveren ve işçinin üzerindeki vergi yükünü almak gerekiyor" dedi.