GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-12-2021 23:16   Güncelleme : 06-12-2021 23:16

DENE YAP FESTİVALİ

Geçtiğimiz yıl Sayın Recep Tayyip Erdoğan’nın Sakarya’nında içinde bulunduğu 30 İlde eş zamanlı online bağlanarak açılışını yaptığı, Sakarya Gençlik Merkezi içinde bulunan Deneyap Atölyeleri bu yılda faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor.

DENE YAP FESTİVALİ

Sakarya Deneyap Atölyesinde eğitim alan öğrenciler, çeşitli projelerini sunup  hayata geçirmek için var güçleriyle çalışıyorlar.

Cumhurbaşkanlığının ilk 100 günlük İcraat Programı çerçevesinde, 81 İlde 100 Deneyap Teknoloji Atölyesi kurulmasına yönelik olarak, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı, TÜBİTAK ve Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı arasında önemli bir işbirliği tesis edilmiştir. Türkiye’de gençlerin, özellikle teknoloji alanında gelişimlerine katkı sağlayan bu 4 önemli kurumun katkıları ile Deneyap Türkiye hayata geçirilmişti.

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Hizmetleri Şube Müdürü Yavuz Çangir, "Bir süredir Sakarya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Sakarya Gençlik Merkezinde  çalışmalarını sürdüren öğrenciler, uzman kadrolar tarafından hazırlanan öğretim programları ile atölyelerde ileri robotik, mobil uygulama ve yazılım teknolojileri, havacılık ve uzay teknolojileri, yapay zeka, siber güvenlik, nano teknoloji ve malzeme bilimi, enerji teknolojileri gibi alanlarda çalışmalarını yürütmek de, bu festivaldede öğrencilerimiz marifetlerini sergileme imklanı buldular. Katılan tüm yarışmacılara ve emeği geçenlere teşekkürlerimi  iletiyor geleceğin gençlerini gençlik merkezlerimize davet ediyorum" açıklamalarını yaptı.

Sakarya Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Sakarya Gençlik Merkezi, Erenler Gençlik Merkezinde 4-5 Aralık tarihlerinde Ortaokul ve Liseler Arası Dene Yap Festivali yaklaşık 1500 kişinin katılımları ile gerçekleştirildi. Ortaokul ve Liseden öğrenciler Dene Yap Atölyelerinde tasarladıkları “Doğal Afetler” başlıklı projelerini Juri üyelerinde sundular. Yapılan değerlendirme ve puanlamalar sonucunda Ortaokullar arası yapılan yarışmada WEEK takımı “Kazazede Bulucu Robot” projesi ile yarışmayı şampiyon olarak tamamladılar. Liseler arası yapılan yarışmadı ise Mekanizasyon takımı yaptıkları Geri Dönüşüm proje tasarımı ile rakiplerinin önüne geçerek festivalden şampiyon olarak ayrıldılar.

Şampiyon sporculara ödülleri Sakarya Gençlik Merkezi Müdürü Ali Okur tarafından kupa ve kulaklık hediyesi taktim edildi. Ayrıca yarışmaya katılan tüm takımlara kitap hediyeleri ve ikramlar yapıldı.

Sakarya Gençlik Merkezi Müdürü Ali Okur, "Sakarya Deneyap Teknoloji Atölyesi'nde eğitim alan gençlerimizin aldıkları robotik ve kodlama eğitimindeki kazanımlarını sundukları  Deneyap Robotik ve Kodlama Proje Şenliğimiz 4-5 Aralık tarihinde Erenler Gençlik Merkezinde yapıldı. 4 Aralık Cumartesi günü ortaokul öğrencilerimizin, 5 Aralık Pazar günü ise Lise Öğrencilerimizin proje sunumlarını, takımlar  halinde kendi tasarladıkları, kodladıkları ve projeye döktükleri çalışmalarını sundukları yarışmada birbirinden değerli projeler vardı. Bu festivalde emeği geçen öğrencilerimize onlara her koşulda yanlız bırakmayan öğrenci velilerine ve Dene Yap Atölysi öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Geleceğin proje mimarları geleceğin mühendisleri Sakarya Gençlik Merkezimizde yetişiyor tüm gençlerimizi Gençlik Merkezlerimize bekliyoruz." dedi.