KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 05-01-2022 15:00   Güncelleme : 05-01-2022 15:00

AKM’de Yakın Tarih konuşuldu

Büyükşehir Belediyesi Ocak Kültür Sanat Etkinlikleri usta yazar Prof. Dr. Erhan Afyoncu’nun Yakın Tarih Dersleri konulu konferansıyla devam etti.

AKM’de Yakın Tarih konuşuldu

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Ocak Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında alanında usta isimleri sanat ve kültür severlerle buluşturmaya devam ediyor. Adapazarı Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansta sevenleriyle bir araya gelen Prof. Dr. Erhan Afyoncu katılımcılara Türk tarihini geçmişten günümüze kadar gelen sürecinden bahsetti. Vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği programa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Ak, Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Ahmet Ziya Akar ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Furkan Beşel ile Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Resul Narin’de katıldı.

Kültürel fikirler İstanbul’da doğardı

Prof. Dr. Erhan Afyoncu, “28 Şubat sürecinden sonra ülkede fikri tartışma ortamı ortadan kalkmıştır. Bu aslında günümüzün en büyük problemlerinden biridir.  Kültürel anlamda Türk dünyasıyla aramızda ciddi bir iletişim problemi var. Türk dünyasının her zaman için kültürel başkenti İstanbul’dur. Kültürel fikirler her zaman İstanbul’dan doğar veya İstanbul’a gelir, buradan yayılırdı. 16.Yüzyılda da Türklere yenilmez Türkler diyorlardı. 18. Yüzyılda ise Türklere Hristiyanları yönetenler diyorlardı. Hristiyanlar Türklerden kurtarılmalı diyorlardı. O dönemde bölgede Türklerin hâkimiyetini zayıflatmak ve bölgenin hâkimiyetini Türklerden almak için çeşitli olaylar yaşanıyor” dedi.