GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-07-2020 11:27   Güncelleme : 09-07-2020 12:01

Diriliş Ertuğrul Dizisi'nden Etkilenip Urduca Ertuğrul Gazi Kitabı Yazdı

Tüm dünyada olduğu gibi Pakistan'da da Türk Dizileri fırtınası esmeye devam ediyor. Özellikle Covid-19 salgını döneminde evlerinde daha fazla zaman geçirmek zorunda kalan insanlar Diriliş Ertuğrul başta olmak üzere Türk Dizilerine büyük ilgi göstermekte. Diriliş Ertuğrul Pakistan'da siyasetçilerinden din âlimlerine, sanatçılarından geniş halk kitlelerine kadar övgüyle tarihi olayları anlatan dizi.

Diriliş Ertuğrul Dizisi'nden Etkilenip Urduca Ertuğrul Gazi Kitabı Yazdı

Öncelikle bu dizinin Pakistan'da çok meşhur olmasının sebeplerinden biri 2018 yılında başbakan olan İmran Han (Khan)'ın Türkiye'yi ziyaret ettikten sonra Türkiye'nin belli başlı yumuşak güç unsurlarından etkilenmiş olması. Bu unsurların başında gelen ise Diriliş Ertuğrul dizisiydi. Görsel işitsel eserlerin toplumsal belleğin yeniden üretilmesindeki etkisinin farkında olan Başbakan İmran Han, Pakistan'a döndükten sonra Diriliş Ertuğrul’u öven açıklamalar yaptı. İmran Han: "Türkler Diriliş adında bir dizi yapmışlar biz bunu Urdu dilinde dublaj yapılarak yayınlanmasını istiyoruz, dizi Türklerin nasıl yükseldiğini ve nasıl Avrupa’nın yarısını fethettiğini anlatıyor, nasıl Avrupa’nın en güçlü devleti olduğunu anlatıyor. Türklerin tarihte kim ve nasıl olduklarını anlatıyor. Osmanlının ilk kurucularını, tarihini anlatıyor, bunun sayesinde insanlarımız kendi Müslüman tarihlerinin ne olduğunu fark edecekler." Başbakan'ın bu açıklamasından sonra  bu dizi Pakistan devlet kanallarında Urduca dublajı ile yayınlanmaya başladı.

Pakistan halkının Türk tarihine ilgilisinin artmasına vesile olan Türk Dizilerinin gündemde olduğu bu günlerde Türkmen kökenli yazar Rahmatullah TÜRKMEN, "Ertuğrul Gazi" kitabını Urduca yayımladı. "Ertuğrul Gazi'nin Hayatı Hakkında" olarak Türkçe ifade edilebilen bu eser 368 sayfadan oluşmaktadır. Urduca, Türkçe, Farsça, Türkmence kaynaklardan faydalanılarak hazırlanan eserin Pakistan'da Türk tarihi ile ilgili önemli bir boşluğu doldurması beklenmektedir. Kitap kısa süre de Pakistan’da en çok satılan kitaplar arasına girdi. Kitabın ilk baskısı 2 bin cilt olup, ikinci baskısı daha fazla bastırılması planlanmaktadır.

Eserin Diriliş Ertuğrul dizisinin Afganistan, Tacikistan, Türkmenistan ve İran'daki hayranları tarafından da okunması için yakın zamanda kitabın Türkmence ve Farsça  baskıları da okuyucularla buluşturulması planlanıyor. Yazar, bu şekilde  kendisi gibi Türkmen olan Ertuğrul Gazi'nin, aynı zamanda bir Oğuz Türkmen Boyu olan Kayıların tarihini ve kültürünü başkalarına aktarmak ve bu vesileyle topluma hizmet etmek istiyor.

Rahmatullah TÜRKMEN Kimdir?

Abdullah oğlu Rahmatullah Türkmen, Afganistan Faryab ili Korgan ilçesinde 1997 Yılında Dünya'ya geldi. TÜRKMEN'in ailesi 1990'lı yıllarda Cumhurbaşkanı Doktor Najib'in hükümetinin çöküşünün ardından ülkesindeki karışıklıkların ortaya gelmesinden sonra komşu ülke Pakistan'a göç etmek zorunda kalmıştır. Yazar Türkmen, ilk ve ortaokulunu Pakistan Lahor şehrinde iyi derece ile tamamladı. babası Abdullah Türkmen bulunduğu şehirde Afganistan mültecilerin başkanıydı ve halı ticareti yapıyordu. Yazar Türkmen çocukluğundan beri kültür ve tarih ile ilgili eserlere ilgi duymaktadır. Çoğunlukla yazdığı yazıları Pakistan'da dergi ve kitaplarda yayınlanmıştır. 2018 yılında Afganistan'a geri dönüyor ve şuan Afganistan Parlamento üyesi Muhammed Şakir Karimi'nin yanında sekreter olarak görev yapmaktadır. Yazar Türkmence, Özbekçe, Farsça, Peştuca, Urduca, Türkçe ve Pancabiçe dillere iyi derecede hakimdir. Resmi görevi dışında şuan Afganistan'da  üniversite eğitimini devam ettirmektedir. Siyasi ve sosyal faaliyetlerle birlikte kültürel ve tarih araştırmalarını da yapmaktadır. Türkmen, Şecere-i Terakime adlı Kitabı Urducaya tercüme etmiştir tercüme edilen kitap önümüzdeki günlerde yayımlanması planlanmaktadır.

 

Haber: İbrahim SOLTANİ