GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-01-2022 12:18   Güncelleme : 10-01-2022 12:39

Yasaklı Köpek Irklarının Bakanlığın Veri Tabanına Kayıt Süresi Doluyor

Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız uyardı: "Yasaklı köpek ırklarının Tarım Bakanlığının veri tabanına kayıt süresi 14 Ocak 2022 günü doluyor."

Yasaklı Köpek Irklarının Bakanlığın Veri Tabanına Kayıt Süresi Doluyor

Başkan Mustafa Yıldız yazılı olarak yaptığı açıklamada, "Bilindiği üzere 7332 sayılı “Hayvanları Koruma Kanunu ile Türk Ceza Kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun” 14.07.2021 tarihli ve 31541 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Bahse konu kanunun 5.'inci maddesi kapsamında 5199 sayılı hayvanları koruma kanunu’nun 14.'üncü maddesinin (ı) bendi “Bakanlıkça belirlenen tehlike arz eden hayvanları üretmek, sahiplenmek, sahiplendirmek, barındırmak, takas etmek, sergilemek, hediye etmek ve bunların ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapmak yasaktır.” şeklinde değiştirilmiştir.

Bu yasada, Amerikan Pitbull Terrier, Dogo Arjantino, Fila Brasilerio, Japanese Tosa, American Staffordshire ve American Bully ırkı köpekler tehlike arz eden hayvanlar olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda 14.01.2022 tarihine kadar yukarıda saymış olduğum yasaklı ırkları kısırlaştıran ve buna dair belgeyle birlikte bakanlığın veri tabanına kayıt ettirenler hakkında 5199 sayılı kanunda öngörülen idari yaptırım hükümleri uygulanmayacaktır. Süre taktir edersiniz ki; çok kısalmış durumdadır. Sakarya'da serbest veteriner meslektaşlarım gece gündüz çalışarak siz kıymetli vatandaşlarımıza her zaman yardıma hazırdırlar. Köpeğin kısırlaştırılması, chip uygulanıp veri tabanına işlenmesi, tarım ilçede kayıtların yapılması takdir edersiniz belli bir zamana ihtiyaç duyulur. Bu işlemleri lütfen son güne bırakmayalım. Halkımıza ve de tüm can dostlarımıza sağlıklı mutlu huzurlu güzel günler dilerim." temennisinde bulundu.