SPOR
Giriş Tarihi : 25-04-2022 11:59

AHMET KAVAKÇI: KENDİ ALDIKLARI KARAR İLE KENDİLERİ ÇELİŞTİLER

Başpehlivan Ahmet Kavakçı, Yalova Altınova'da düzenlenen Hersek Yağlı Pehlivan Güreşlerinde Sakarya Hendek'li Başpehlivanlarımızdan Süleyman Aykırı'nın karşılaştığı rakibi Karamürsel'li Hüseyin Gümüşalan ile yaptıkları oyun neticesinde verilen karar ile alakalı olarak kendisinin sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklamada bulundu.

AHMET KAVAKÇI: KENDİ ALDIKLARI KARAR İLE KENDİLERİ ÇELİŞTİLER

23 Nisan 2022 Cumartesi günü Yalova Altınova'da düzenlenen, Hersek Yağlı Pehlivan Güreşlerinde Sakarya Hendek'li Başpehlivanlarımızdan Süleyman Aykırı'nın güreşlerin 3. Turunda karşılaştığı rakibi Kocaeli Karamürsel'li Hüseyin Gümüşalan ile yaptıkları oyun neticesinde verilen karar ile alakalı olarak Ustası Başpehlivan Ahmet Kavakçı kendisinin sosyal medya hesabı üzerinden bir açıklamada bulundu.

Başpehlivan Ahmet Kavakçı, "23 Nisan 2022 Cumartesi yani dün yapılan Yalova Altınova Hersek Yağlı Pehlivan Güreşlerinin 3. Turunda Süleyman Aykırı ve Hüseyin Gümüşalan mücadelesinde müsabaka başında bulunan 2 meydan hakemi yaşanan pozisyona karasız kalıp, kule hakemlerinin güreşin tekrar, tekrar videosunu izlemeleri neticesinde, Süleyman Aykırı'nın kolu kaldırılarak galip ilan edilmiştir.

Yapılan itirazlar sonucu farklı kamera açısı izlenilip, çeyrek final kurası çekmeye hazırlanan Süleyman Aykırı 15 dakika sonra güreşin tekrar devamına karar verilip sahaya çağırılmıştır.

Yaşanan bu durumu ele aldığımızda bir defa meydan hakeminin verdiği kararı kule hakemleri bozabiliyorlar ve aksine karar verebiliyorlar. Burada müsabakanın başında bulunan 2 meydan hakemi kararsız kalıyor. Kule kakemleri güreşin videosunun tekrarını defalarca izleyip, Süleyman Aykırı'nın galip geldiği kararı veriyorlar ve 15 dakika sonra yapılan itirazlar neticesinde kendi aldıkları kararı kendileri bozarak adeta kendileriyle çelişir duruma kendi kendilerini düşürmüş oldular.

Hiç olmaması gereken ancak daha sezonun ilk güreşinde yaşanan bu olumsuzluğu çok manidar buluyorum. Yeniş vardı veya yoktunun ötesinde bir durum haline gelmiştir. Madem farklı kamera açısı mevcut onu da izleyip; kesin, katı, net ve geri dönüşü olmayacak şekilde bir karar verilmeliydi. Bu duruma Süleyman Aykırı haklı tepkisini tekrar sahaya çıkmayarak göstermiştir.

Sizler kıran kırana yapılan bir mücadele sonucunda galip ilan edilip, akabinda 15 dakika sonra tekrar güreştirilmek üzere sahaya çağırılmanın psikolojisini düşünebiliyormusunuz? Burada her iki Başpehlivanlar sevilen ve saygın kişiliklere sahipler. Her ikisi de bizlerin ve camiamızın değerleridirler. Her ikisini de yaptıkları kıran kırana mücadeleden dolayı tebrik ediyorum. Müsabakada yeniş var veya yok değerlendirmesini siz değerli güreşçilere, güreş severlere ve kamuoyunun takdirlerine bırakıyor, saygılar sunuyorum." diyerek açıklamasını noktaladı.

Cemil TekinCemil Tekin