GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-05-2022 13:52

Kedi ve köpeklerde beslenme nasıl olmalı?

Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, "Kedi ve köpeklerde beslenme nasıl olmalı?" konulu bilgilendirmede bulundu.

Kedi ve köpeklerde beslenme nasıl olmalı?

Başkan Mustafa Yıldız yaptığı açıklamada, "Kediler ve köpeklerde kuru mama ya da yaş mama ile beslenme de dikkat edilecek hususlar!

Biz veteriner hekimlere sıkça sorulan sorulardan bir tanesi de köpeğim kedi maması yiyebilir mi? Evlerde kedi köpeklerin aynı ortamda bakıldığı ya da bahçelerde bakılan köpekler, kedilerin yemlerini iştahla yedikleri sıkça görülür. Bu da sahipleri tarafından endişeyle karşılanır. Öncelikle bilinmesi gereken kedi ve de köpeklerin biyolojik yapıları birbirinden farklıdır. Doğal olarak da kedi ve köpeklerin farklı beslenme gereksinimleri vardır. Kediler biyolojik yapıları gereği zorunlu etoburdur; bu da kedilerin et yemesi gerektiği anlamına gelir. Biyolojik bir gerekliliktir. Bazı inanışların aksine köpekler omnivordur, yani et ve sebze yerler, bu nedenle beslenme gereksinimlerini karşılamak için sadece etten daha fazla çeşitli bir diyete ihtiyaçları vardır. Kedilerin mamaları et bazlı protein bakımından köpek mamasına göre çok daha yüksektir. Kedi mamasının köpekler için bu kadar çekici olmasının nedeni bu olabilir, çünkü et kokusu ve tadı çok güçlüdür. Ancak, köpeklerin canı çok istiyor diye, onu yemeleri gerektiği anlamına gelmez. Çünkü, seviyor diye can dostunuza sürekli verdiğiniz taktirde köpeğinizde mide bağırsak sorunlarının yanında pankreatitis v.b. birden fazla sağlık sorunuyla karşı karşıya kalması kaçınılmaz olur. Bu da siz can dostlarını oldukça üzer.

Veteriner hekiminiz aksini önermedikçe, köpeğiniz için en iyi yiyecek kedi maması değil yaşına ve de varsa sağlık sorunlarına uygun köpek mamasıdır. Size ve de can dostlarınıza sağlıklı mutlu günler dilerim." ifadelerinde bulundu.

AdminAdmin