SPOR
Giriş Tarihi : 11-05-2022 08:52   Güncelleme : 11-05-2022 09:09

KIRKPINAR'IN YOLU HENDEK'TEN GEÇMEYECEK GİBİ

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Hendek Selman Dede'yi Anma, Sünnet Şöleni ve Yağlı Pehlivan Güreşleri bu yıl yapılacak mı? Yapılmayacak mı? Sorusunun cevabı yanıt bekliyor.

KIRKPINAR'IN YOLU HENDEK'TEN GEÇMEYECEK GİBİ

Geçmiş dönem belediye başkanı Ali İnci ile başlayan Hendek Selman Dede'yi Anma, Sünnet Şöleni ve Yağlı Pehlivan Güreşleri bu yıl yapılacak mı? Yoksa yapılmayacak mı? Henüz bilinmezken, yetkililerin ağzını bıçak açmıyor.

Konu ile ilgili olarak ilçemizde yayın yapan bir haber sitesinde de, bu soru sorulurken, konunun muhataplarından bir cevap gelmemesi, en ufak bir açıklama yapılmaması manidar.

Selman Dede Yağlı Güreşleri her yıl, Tarihi Edirne Kırkpınar Yağlı Güreşlerinden bir hafta önce yapılırdı. Selman Dede Yağlı Güreşleri, "Kırkpınar'ın Yolu Selman Dede'den Geçer" sloganı ile ün yapmıştı. İki yıldır Pandemi dolayısıyla yapılamayan güreşlerin Pandemi biter bitmez daha kapsamlı bir şekilde yapılacağı ifade edilmişti. Fakat Türkiye'de ki bütün yöre güreşlerinin tarihleri ve Selman Dede Yağlı Pehlivan Güreşleri'nden hemen sonra yapılan Türkiye'nin en büyük güreşi ünvanına sahip Tarihi Edirne Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin aylar öncesinden tarihi belirlenmişken, Selman Dede Yağlı Güreşlerinin hala daha tarihinin konulmamış olması bu yıl Kırkpınar'ın yolunun Hendek'ten geçmeyeceğinin göstergesi gibi duruyor.

Cemil TekinCemil Tekin