GÜNCEL
Giriş Tarihi : 24-08-2020 17:16   Güncelleme : 24-08-2020 17:49

Çay ocağı esnafı: Biz evimize ekmek götürmeyelim mi

Daha öncede birçok soruna sebep olan çay ocaklarına belirli dönemlerde geçici çözümler bulundu. Ancak bu kez esnaf zor durumdayken üst üste gelen sorunlar esnafın bam teline bastı.

Çay ocağı esnafı: Biz evimize ekmek götürmeyelim mi

Her sektörde ve her alanda etkisini gösteren Covid-19 Hendek esnafını da vurdu. Pandemi sürecinden nasibini alan Hendek çarşı meydanındaki çay ocaklarının bir sorunu daha var. Daha öncede birçok soruna sebep olan çay ocaklarına belirli dönemlerde geçici çözümler bulundu. Ancak bu kez esnaf zor durumdayken üst üste gelen sorunlar esnafın bam teline bastı.

Kadın vatandaşlarımız, kaldırım kenarında ki çay ocaklarının kaldırımı işgal ettiğini ve kalabalıktan rahatsız olduklarını dile getirmişti. Yetkililer bu konuyla alakalı, sözüm ona çözümler üretti ancak tam anlamıyla bir çözüm bulunduğu söylenemez.

İlk olarak gün içinde kaldırım kenarlarına masa atmak yasaklandı ve saat 19.00’dan sonra masa atmak serbest bırakıldı. Şu an bu yasak hem gündüz hemde gece uygulanmakta. Yetkilerin bu duyarlı davranışı bir tarafı yaparken bir tarafı yıktı, denilebilir.

Esnaf bu durumdan mustarip. Kadın vatandaşların şikayetlerini dikkate alan yetkililerin, esnafı yok saydığını düşünüyorlar. Bu düşüncelerini, “Pandemi gibi zor bir süreçte iş yerlerinin kapalı olduğunu, zarara uğradıklarını ve insanların sıcak yaz günlerinde içeride oturmaya yanaşmadığı, çay tiryakilerinin, hijyen kuralları gereği tek kullanımlık bardaklardan çay içmek istemediği, satışların düştüğü şeklinde dile getiriyor.

Esnafın bu hassasiyetine rağmen yine de mağduriyete uğradıklarını düşünüyorlar. Zararlarını telafi etmeleri gereken şu zamanda bir de bu şekilde zarara uğradıkları göz ardı edilmemeli. Kadın vatandaşlarımızı ve yetkililerimizi sağduyulu olmaya ve esnafımızın yanında durmaya davet ediyoruz.