GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-08-2020 16:15   Güncelleme : 25-08-2020 17:30

Benim için Türkiye'nin yeri çok daha farklı

Sakarya Üniversitesi İktisat Bölümü mezunu ve İstanbul Üniversitesi İktisat Yüksek Lisans son sınıf öğrencisi Afganistanlı Ali Ümit, Sakarya Radyo Mega'da kültürden kültüre programına konuk oldu. Türkiye ve Afganistan hakkında eğitim, ekonomi ve kültürel Konular üzerinde değerlendirmelerde bulundu.

Benim için Türkiye'nin yeri çok daha farklı

1- NEDEN TÜKİYE’DE EĞİTİM GÖRMEYİ TERCİH ETTİNİZ?

Türkiye’de eğitim görmek benim hayalimdi, Türkiye’yi daha Türkiye’ye gelmeden önce tanıdım ve Afganistan’da okulda hocalarım Osmanlı İmparatorluğundan Cumhuriyete kadar verdikleri bilgiler den dolayı Türkiye’nin İstanbul başta olmak üzere birçok illerinden ve güzelliğinden, Türk halkının misafirperverliğin den bahsederlerdi. Birde Türk Filmlerinden genel olarak Yeşilçam Filmler (Kemal Sunal Filmleri) olmak üzere Türkiye’ye karşı sevgi beslemiştim. Türkiye - Afganistan’a nazaran hem eğitim hem teknoloji açısından gelişmiş bir ülke olduğu için daha kaliteli bir eğitim alabileceğimi düşündüm ve öylede oldu hayal kırıklığına uğramadım. Beklediğimin karşılığını almış bulunmaktayım bu sebepten çok şanslı olduğumu düşünüyor burada olmaktan son derece mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum Bir yandan da vatan hasreti de biran olsun aklımdan çıkmıyor çünkü ben Türkistan topraklarında doğup büyümüş bir Türkmen genciyim ve oraları, köyümü, çocukluk arkadaşlarımı, eş dost akrabalarımı özlüyorum. Bazen kendi kendime şöyle diyorum; yurtdışında eğitim almak herkese nasip olan bir şey değil.

2- AFGANİSTAN’DAKİ GENÇLERİN TÜRKİYE’DE EĞİTİM GÖRMESİNİ ÖNERİYOR MUSUNUZ?

Bizden sonraki Afganistanlı gençlere Türkiye’de eğitim görmelerini kesinlikle öneriyorum çünkü Türkiye’de eğitim ve öğretim kalitesi çok iyi, kütüphaneler ve internet gibi kaynaklara ulaşabilmek kolay ve öğretim üyelerinin de uluslararası öğrencilere bakış açısı son derece olumlu ve paylaşmayı seven insanlar.

3- MEZUN OLDUKTAN SONRA AFGANİSTAN’A GERİ DÖNECEK MİSİNİZ?

Şartlar elverirse elbette  dönmek isterim, vatanına ve milletine hizmet etmek her insanın arzusudur. Dua edelim ki ülkemiz huzura kavuşsun bir an evvel savaş, kargaşa bitsin bizde ülkemize dönüp halkımıza kendi alanımızda faydalı olalım. Hayatımın en güzel günlerini gençliğimin baharı Türkiye’de eğitim görmekle geçti. 16 yıl ailemden eş dosttan uzakta kalarak zor zamanlar geçirerek eğitim hayatıma devam ediyorum.  Memleketime geri dönerek bu öğrendiklerimi ve gördüklerimi, ülkemdeki insanlarla paylaşmak istiyorum.

4- SİZİN İÇİN TÜRKİYE’NİN VE TÜRK HALKININ YERİ VE ÖNEMİ NEDİR?

Benim için Türkiye ve Türk halkının yeri ve önemi çok daha farklıdır, söylemek istediğim O kadar çok şey var ki nereden başlayacağımı ve hangisini söyleyeceğimi bilemiyorum.Türkiye’yi ve Türk halkını Türkiye’ye gelmeden sevmiştim geldikten sonra daha çok sevdim. Yardımsever ve çok misafirperverler. Türkiye’nin ve Türk halkının özelliklede hayatımı değiştiren hayatımda rol model olarak seçtiğim Üniversitedeki Hocalarımın haklarını ödeyemem.

5- AFGANİSTAN HALKININ TÜRKİYE VE TÜRK HALKINA BAKIŞ AÇISI NASIL?

Dost ve kardeş olan iki ülke Afganistan ve Türkiye’nin ilişkisi hiçbir zaman kültürel, siyasal ve ekonomik açısından bir birlerine karşı ters düşmemiştir ve bundan sonrada daha da iyi ilişkiler kurarak dost ve kardeşlik bağını kuvvetlendireceğinden zerre şüphemiz yoktur çünkü iki halk (Afgan ve Türk) halkı bir birilerini çok seviyorlar. Çanakkale'de yatan şehitlerimiz var ve kurtuluş savaşında maddi ve manevi olarak Türk Halkının yanında dimdik duran bir milletiz, şimdide Türk Halkı Afgan Halkının yanında maddi ve manevi olarak kardeşlerinin yanındadır. Sevgi her iki taraftan olduğu için 2000 yıllık dostluğumuz bozulmadan aynen devam etmektedir ve devam edecektir inşallah.  Afganistan’da Türk yatırımcılar meslek erbapları ve STK'lar istediği gibi çok rahat faaliyetlerini yapabilmektedirler.

6- EĞİTİM SÜRECİNİZİN TAMAMLANMASINDAN SONRA TÜRKİYE’YE YERLEŞMEYİ DÜŞÜNÜYORMUSUNUZ YOKSA MEMLEKETİNİZE GERİ Mİ DÖNECEKSİNİZ?

Türkiye’de yaşamayı hep istedim ve yine isterim ama artık hayallerime ve hedeflerime doğru ilerlemeliyim, eğitimimi tamamladıktan sonra memleketime geri döneceğim, hedefim Afganistan’da Üniversiteler de öğretim görevlisi olmak ve Türkiye’deki gördüğüm eğitimi ve yenilikleri gidip memleketimde uygulamak.

7- SON OLARAK AFGANİSTANLI GENÇLERE NE TAVSİYELERDE BULUNMAK İSTERSİNİZ?

Eğitim hayatını tamamladıktan sonra memleketine geri dönerek toplumuna yararlı bir insan olmalarını ve halkının yaralarını sarmalarını istiyorum. 40 yıldır savaş görmüş bir toplumun acılarına merhem olmalarını  ve yeni nesil gençleri aydınlatmalarını, üzerine düşen görevlerini en iyi şekilde yapmalarını tavsiye ederim. Koca bir toplumu tek bir kişi kurtaramaz hep beraber kurtarmakta gayret etmeliyiz ve her başarının arkasında çabanın ve elbirliğinin olduğunu unutmayalım.