GÜNCEL
Giriş Tarihi : 13-06-2022 11:24   Güncelleme : 13-06-2022 12:01

MUSTAFA YILDIZ: TÜRKİYE’DE HAYVANCILIK SORUNLARI NASIL ÇÖZÜLÜR?

Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, "TÜRKİYE’DE HAYVANCILIK SORUNLARI NASIL ÇÖZÜLÜR?" konulu bir bilgilendirmede bulundu.

MUSTAFA YILDIZ: TÜRKİYE’DE HAYVANCILIK SORUNLARI NASIL ÇÖZÜLÜR?

Başkan Yıldız açıklamasında, "Ülkemizde ve de dünya da artan girdi maliyetleri hayvancılık sektörünü maalesef olumsuz etkiliyor. Ukrayna Rusya savaşına bağlı artan tahıl fiyatları Dünya'da ve de ülkemizde artan petrol fiyatları hayvancılık sektörünü olumsuz yönde etkilemektedir. Olumsuzluklar ortada şimdi hayvancılığımızı rahatlatmak ileride hayvancılığımızın yetersizliğine bağlı oluşacak olumsuzluklar yaşamak istemiyorsak hayvancılığımızı gelişimini destekleyici radikal kararlar şimdiden almak zorundayız. Devlet tarafından hayvancılık sektörüne yapılan desteklemeler damızlık dişi hayvanlar üzerinde yoğunlaştırılmalıdır. Üreticiler maalesef ellerindeki dişi hayvanları çıkarıyorlar. Sektördeki artan girdi maliyetlerinde dolayı hayvancılığı maalesef terk ediyorlar. Köylerde kırsalda yaşayan nüfusun yüzde 60-70 altmış yaş üstü konumundadır. Gençleri hayvancılığa özendirecek tedbir ve destekleri bir an önce devreye sokmamız gerekmektedir.

Ülkemizde hayvancılık sektöründe ki yaşanan iniş çıkışlardan kurtulmanın yolu planlamadan geçer. Ülkemizdeki hayvancılık sektöründe planlamalar uzun vadeli olmalıdır. Sektörde yapılan planlamalar bakan ya da hükümet değişikliğinde kalıcı olarak değişikliğe uğratılmamalı; aksine planlamalar amacına uygun olarak geliştirilmelidir. Her zaman planları sil baştan yapmak iyi planların bile hedefine ulaşmasını imkansız hale getirir. Sektörden geçimini temin eden üreticilerimiz, planların başarısızlığına bağlı olarak sektöre küsüyor. Ya sektörü bırakıyor ya da başka sektöre geçiyor. Hayvancılık sektöründe planlamalar yüzyıllık olmalı. Planlamalar da temel amaç önce ülke nüfusunun hayvansal gıda ihtiyacını temin etmek, üretim fazlası oluşturarak hayvansal gıda ihracatını da üretim paralelinde göz önünde tutulmalıdır.

Planlamalarda, meraların korunmasına yönelik tedbirler en üst seviyede tutulmalıdır. Hayvancılık için olmazsa olmazlardan biridir. Meralar, hayvancılığın dünya ile rekabet etmesinin ana prensiplerinden biridir. Tarımsal araziler yerleşime açılmamalıdır. Bir şekilde belediyeler buraları rant kapısı olarak görmemelidirler. Herkes kanunlara saygılı olmak zorundadır. Hayvancılık ıslah çalışmalarına kesintisiz devam edilmelidir. Üreticilere eletrik giderlerine ciddi indirim her zaman uygulanmalıdır. Hayvancılık sektöründeki yetiştiriciler mutlaka eğitilmeli, profesyonelleştirilmelidir. Sektöre ülke sermaye sahipleri davet edilmelidir. Devlet destekleri aksatılmadan devam etmelidir. Celepçilik mutlaka modernleştirilmelidir. Ayrıca kurumsal bir yapıya kavuşturulmalıdır. Celepler için sürekli eğitim programları düzenlenmeli, ülkedeki hastalıkların yayılmasını engellemek için olmazsa olmazlardan bir faktördür. Ülkemizdeki Veteriner Hekimlerin sektörün gelişmesi kalkınması için daha çok görev, her aşamada verilmeli, ayrıca başarıları devlet tarafından maddi ve de manevi yönde desteklenmelidir. Son zamanlarda artan petrol zamları yerinde hizmet veren meslektaşlarımı da zor duruma sokmaktadır. Meslektaşım bir yandan işini yaparken bir yandan da maddi anlam da üreticiyi düşünmektedir. Ekonomik alarak çoğu meslektaşım bir kazanç elde edememektedir. Maalesef, veresiye defterleri çok kabarık durumdadır." ifadelerinde bulundu.

AdminAdmin