Hendek Güncel
HV
21 MAYIS Salı 06:47
Advert Advert

BAŞKAN KELEŞ: "FELAKET GELMEDEN ÖNLEM ALINMALI"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş, Düzce’de meydana gelen ve Sakarya’da hissedilen deprem sonrası uyarılarda bulunarak, “Felaketler yaşanmadan Sakarya olası afetlere hazır hale getirilmelidir. Yoksa yaşanacak bir felakette kapanmayacak yaralar açılacaktır” dedi.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-11-2022 17:33   Güncelleme : 26-11-2022 18:02
BAŞKAN KELEŞ:

Merkez üssü Düzce’nin Gölyaka ilçesi olan ve 5.9 büyüklüğünde meydana gelen deprem Sakarya’da dahil çevre illerden de hissedildi. CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş yaşanan deprem sonrası geçmiş olsun dileklerini ileterek, uyarılarda bulundu.

ACI GERÇEĞİ BİR KEZ DAHA YAŞADIK

Yaşanan depremin büyüklüğünün 5.9 büyüklüğünde olmasına rağmen Düzce’de birçok ev ve işyerinin zarar gördüğünü ve 72 kişinin yaralandığını söylen Başkan Keleş, Sakarya’da da 45 yapıda deprem sonrası hasar oluştuğunu ifade etti. Depremin büyük bir korku ve paniğe neden olduğunu aktaran Başkan Keleş, “Bir kez daha gördük ki ülke olarak olası bir afete hazırlıklı değiliz. 1999 yılında meydana gelen Marmara Depremi, Düzce Depremi ve kısa süre önce ülkemizde yaşanan Van, Elazığ ve İzmir depremlerinde yaşanan acılar hala hafızamızdan silinmedi. Ülke olarak bir deprem ülkesi olduğumuz gerçeği önümüzde duruyor. Bu yüzde de acilen başta Marmara bölgesi olmak üzere ülkemizin her noktasının olası afetlere hazır hale getirilmesi gerekiyor” dedi.

DEPREM GERÇEĞİNİ GÖRMEZDEN GELMEYİN

Başkan Keleş, “1999’daki Marmara Depreminde Sakarya’da 3 bin 891 kişi ölürken, yıkılan binaların enkazında çok sayıda vatandaşımız yaralandı. Daha sonra 12 Kasım 1999’da meydana gelen depremde yine Sakarya’da aynı acıları yaşadık. Son olarak ise merkez üssü Düzce Gölyaka olan depremde bir kez daha sarsıldık, korkuya ve paniğe kapıldık. 1999’de Marmara Depreminin üzerinden 23 yıl geçti. Aradan geçen 23 yıla karşı bir daha anladık ki 5.9 büyüklüğündeki bir depreme dahi Sakarya hazır değil. İlimizi yıllardır yöneten yetkililer hiçbir önlem almadığı gibi kentsel dönüşüm ile ilgili bir çalışma da görmüş değiliz. Yıllardır yaptıkları projeleri anlatanlar maalesef deprem gerçeğini henüz idrak edemedi. İdrak edebilmiş olsalar aynı acıları Sakarya halkının defalarca yaşamalarına izin vermezler. Buradan bir kez daha uyarıyorum. İlimizde depreme dayanıksız tüm binalar gözden geçirilmeli gerekirse yıkılmalı ve vatandaşlarımızın daha güvenli ve depreme dayanıklı evlerde yaşamaları için destek olunmalıdır. Felaketler yaşanmadan önlem alınmalıdır. Çünkü yarın daha çok geç olabilir” dedi.

AdminAdmin

YORUMLAR