Hendek Güncel
HV
21 MAYIS Salı 06:34
Advert Advert

Başkan Yüce: “Botanik Park şehrimize çok yakışacak”

Büyükşehir Belediyesi tarafından Sakarya Botanik Vadisi’nin yanında inşa edilecek Botanik Park’a ilk kazma yakında vurulacak. İhalesi tamamlanan, firma ile sözleşmesi imzalanan proje tamamlandığında Sakarya’da sunulan tarımsal katkının tanıtımını yapacak. Başkan Ekrem Yüce, “Çok özel bir proje hazırladık. Koleksiyon bahçesi, serası, sosyal tesisi, yeşil alanları, dinlenme alanları, yürüyüş yolları, kamelyalarıyla Botanik Park harika bir alan olacak” dedi.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 03-04-2023 14:39
Başkan Yüce: “Botanik Park şehrimize çok yakışacak”

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin meclis toplantısında müjdesini paylaştığı Botanik Park projesi için ihale sürecinin tamamlandığını ve çalışmaların başlayacağını açıkladı. Melen isale hattı üzerinde atıl vaziyette bulunan 60 kilometrelik alanı üretime kazandıran Büyükşehir Belediyesi, Botanik Park projesiyle de bölgedeki sosyal donatı alanlarına harika bir proje ekleyecek.

Kuşburnu, lavanta, biberiye, adaçayı, böğürtlen, kedi otu, ıhlamur gibi aromatik bitkilerin yetiştirildiği vadide 2,5 milyonu aşkın fidan toprakla buluşturuluyor, sözleşmeli üretim modeliyle de ihraç ediliyor. Tıbbi ve aromatik bitkilerin üretildiği, şifa merkezi Sakarya Botanik Vadisi, bitkilerin rengarenk olduğu zamanlarda görenleri hayran bırakıyor.

20 bin metrekare alanda inşa edilecek

Şimdi ise Sakarya Botanik Vadisi’nin yanında inşa edilecek Botanik Park projesiyle bölgenin sosyal yapısına yeni bir eser kazandırılıyor. Yüce, yeni projenin müjdesini meclis toplantısında paylaşmıştı. 20 bin metrekare üzerine kurulacağı, 3 bin 200 metrekare koleksiyon bahçesi, 200 metrekare sera alanı, 640 metrekare sosyal tesis, dinlenme alanları, yürüyüş yolları, kamelyalar, kafeterya ve otopark yer alacak. Bu proje aynı zamanda Sakarya Botanik Vadisi üretim alanından dünyaya sunulan tıbbi ve aromatik bitkilerin ve bu girişimle Sakarya'ya sunulan tarımsal katkının tanıtımını yapacak.

Bitkiler arasında yolculuk

Tesisi ziyaret eden vatandaşlar dolaştıkları alanlarda bitkiler arasında keyifli bir yolculuk yapacağını dile getiren Başkan Yüce, "Misafirlerimizi harika bir tesiste karşılayacak, bitkiler arasında yolculuğa çıkaracağız. Çok özel bir proje hazırladık. Koleksiyon bahçesi, serası, sosyal tesisi, yeşil alanları, dinlenme alanları, yürüyüş yolları, kamelyalarıyla harika bir alan olacak. Kafeteryasıyla, fuaye alanlarıyla, misafirhanesiyle, otoparkıyla şehrimize yakışan bir proje olacağına inanıyorum” dedi.

AdminAdmin

YORUMLAR