Hendek Güncel
HV
20 TEMMUZ Cumartesi 03:07
Advert Advert Advert

Esnaf Odası Başkanı Demirel’den tepki

Hendek Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Yaşar Demirel Karadenizliler Derneğinin düzenlediği festival programında Hendek Belediyesi Otoparkında kurulan ve bir çoğunun Hendekli olmadığı festival alanında ki tezgahların kurulmasına tepki gösterdi.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 06-07-2023 21:05   Güncelleme : 06-07-2023 21:17
Esnaf Odası Başkanı Demirel’den tepki

Demirel, “Karadeniz adı altında Antep sofrası, lahmacun, çay ocağı gibi vasfı niteliği belli olmayan ürünler çoğunun gıda statüsü olan bu stantların ilçemiz kültürüne turizmine ya da herhangi bir ürünün tanıtımına yönelik olmadığını açıkça görüyoruz” dedi.

ESNAFIMIZA ZARAR VERİYOR

Hendek Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Yaşar Demirel yaptığı açıklamada tepkisini dile getirerek, “Karadenizliler Derneği adı altında ilçemize getirilen bu oluşum hiç yakışmadı. Adı ne olursa olsun ilçemizin tanıtımına hiçbir katkısı olmayan aksine ilçe esnafının pandemiden sonra ki zor günlerinde daha da sıkıntıya girmesine sebep olacaktır. Karadeniz adı altında Antep sofrası, lahmacun, çay ocağı gibi vasfı niteliği belli olmayan ürünler çoğunun gıda statüsü olan bu stantların ilçemiz kültürüne turizmine ya da herhangi bir ürünün tanıtımına yönelik olmadığını açıkça görüyoruz. Esnafımız vergisini ödeyen işçisinin sigortasını ödeyen bir ödeme eksik olduğunda ceza yiyen bu esnaf bu ilçenin çimentosudur. Çimentosu olmayan bir bina ayakta duramaz. Buna izin veren yetkililere soruyorum. Tereyağı ve peynir ile özdeşleşmiş köylerimiz, pidesiyle lahmacunuyla ve yemeği ile çay ocaklarına hizmet yapan bu esnafımıza ihanet ediliyor. Bu ihanete vesile olanlar bir gün karne alacaklardır. Bu oluşum köyden peynir, lor, tereyağı v.b ürünler getiren üreticilerimize de büyük zarar verecektir. Adı ne olursa olsun bir dernek adı altında bu tür oluşumlar bir rant mücadelesidir. İnsanların özel günleri olabilir Dikmen Balık festivali, Çiğdem yaylası şenlikleri son günlerde de Sunman ailesinin düzenlediği dayanışma şenliği bunların hepsini saygı ile karşılar gerekirse bize düşen bir şey varsa yaparız." dedi.

ÜRÜNLERİN İNCELENMESİNİ BEKLİYORUM

Demirel, “35 yıl evvel Bolu panayırı, Düzce panayırı, Gerede Panayırı, Pamukova panayırları vardı eğitimde öncü olan sosyal hayatta öncü olan ilçemizde dini bir tesisimizin yanında ve ağzına kadar dolu otoparkın içinde bu panayır görünümündeki olayı getiren dernek yönetimine ve izin verenlere şunu söylemek istiyorum.

Bu ilçede 16 sene belediye başkanlığı yapmış Sayın Ali İnci bu tür oluşumlara uygun olan yerlerde müsaade etti. Daha sonra belediye başkanlığı yapan Sayın İrfan Püsküllü de aynı şekilde devam etti. Ama şuanda belediyemizi yöneten kutsal topraklardan yeni gelmiş belediye başkanına da bunu yakıştıramadım. Satılan ürünlerden bir tane örnek göstermek istiyorum Sakarya’mızda Türkiye ve dünya markası olmuş sucuğun imalathanesi var kilosu 500,00 TL.’den satılıyor. Afyon'dan gelen sucuğun kilosu 150,00 TL.'den satılıyor, vatandaşımız neyi aldığını iyi bilsin. Bu arada İlçe Tarım Müdürlüğünü de (Gıda Mühendisleri) göreve davet ediyorum. Bu ürünlerin incelenerek gerekenin yapılmasını bekliyorum” dedi.

Cemil TekinCemil Tekin

YORUMLAR