Hendek Güncel
HV
28 MAYIS Pazar 11:43

MUHTAR İSKEFİYELİ SON NOKTAYI KOYDU: "VATANDAŞ SEMT PAZARINDAN ÇOK MEMNUN"

Hendek Yeni Mahalle Muhtarı İsmet İskefiyeli, herkes tarafından çokça konuşulan Hendek Yeni Mahalle Semt Pazarı ile ilgili konuştu.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-02-2023 15:01   Güncelleme : 28-02-2023 19:24
MUHTAR İSKEFİYELİ SON NOKTAYI KOYDU:

İlçemiz Hendek'te uzun zamandır en çok konuşulan konu haline gelen Yeni Mahalle Semt Pazarı ile ilgili olarak, Yeni Mahalle Muhtarı İsmet İskefiyeli Gazeteci Cemil Tekin'e konuştu.

CEMİL TEKİN'İN ÖZEL HABERİ

Muhtar İskefiyeli, Pazar Yeri ile ilgili yaşananları tek tek anlattı. İskefiyeli, "Ben bu Pazar Yeri açma konusunu 2018 yılında yapacağım projelerimin içine almıştım. O dönemki belediye başkanımız Sayın İrfan Püsküllü ile görüşmüş ve kendisinden bunun sözünü almıştım. Hatta kendisi ile bir yer belirlemiştik, fakat yerin kira maaliyeti fazla olunca konuyu biraz ertelemiştik. Hemen yan tarafta bulunan belediyenin yerinde mutabık kalmıştık, fakat seçimler gelmişti ve sonrasında da İrfan Püsküllü Başkan seçimi kaybedip, belediye başkanlığı görevi el değiştirince de bu durum gerçekleşememişti.

2-2.5 YIL AÇILMASINI BEKLEDİK

Yeni Başkan Babaoğlu ile göreve geldikten sonra bu konuyu görüşmüştüm. 2019 yılında başkanımız yeni göreve geldi düşüncesiyle fazla ısrar etmeyip, beklemede kalmıştım. Derken 2020 yılından bu yana 2-2.5 yıl süre zarfında defalarca Sayın Belediye Başkanı Babaoğlu'na Pazar Yerini açmak istediğimi bunun için 2018 yılından beri beklediğimi ifade ettim. Sayın Başkan da sağolsun, ne gerekiyorsa yapacağını kendisinin de Yeni Mahalleye Pazar Yerini kazandırmak istediğini belirtti.

Zaman bu şekilde ilerlerken gerek Belediye Başkanı Sayın Turgut Babaoğlu gerekse de başkan yardımcısı Hüdaverdi Bahadır'la defalarca görüşmeme rağmen bir türlü Pazar Yerini açamıyorduk. Sayın Babaoğlu, bana esnaflarla bir araya gelip görüşmeler yaptığını, 6-7 esnafın haricinde hiç kimsenin orada sergi açmak istemediğini, yeterli talebin olmadığı için de pazar yerinin faaliyete geçmesinin şu an için zor olacağını söyledi. Süreç bu şekilde sürerken pazar yerinin kurulması ile alakalı olarak demir direklere ihtiyacımız olduğunu başkan yardımcısı Hüdaverdi Bahadır'a söyledim. Hüdaverdi Başkana bu direkleri belediye olarak karşılaşılayabilir misiniz dediğimde kendisi belediyenin atölyesinde öyle direklerin olmadığını, maaliyetin de biraz fazla olduğunu ifade etti.

Biz de bir şekilde çözüm arayışına girdik. Çözümü buraya pazar kurmaya gelen bir esnafımız sayesinde bulduk. Bu esnafımız bu direkleri karşılayacağını belirterek, bu direklerin alınması için 17.000 TL'lik maaliyeti karşıladı. Sonrasında da pazar yerimiz sessiz sedasız açıldı. Sessiz sedasız diyorum çünkü pazar yerinin açılacak olması belediyenin ne bir sosyal medya sayfasından ne de ilanların yapıldığı belediyenin hoparlöründen anons edilerek vatandaşlarımıza duyurulmadı.

İlk haftalarda 3-5 sergi ile başlayan pazarımız sonraki haftalarda giderek büyüdü. Şimdilerde ise, daha da büyümeye devam ediyor.

ALAN MEMNUN SATAN MEMNUN

Burada yaşlı teyzelerimiz evinde açtığı mantısını satıyor. Tereyağı yapan ablalarımız ailesinin geçimlerini pazarımızda satış yaparak karşılıyor. Salı Pazarında sergi açmaya imkan bulamayan köylümüz burada ektiği lahanasını satıyor. Velhasıl, pazardan satış yapan esnafımız memnun, alış veriş yapan vatandaşımız memnun. Belediye Başkanımız da son yapılan belediye meclis toplantısında zaten söyledi; pazar yerinden herkes memnun pazar yeri hizmet vermeye devam edecektir diye. Biz de başkanımızın dediği gibi pazar yerinin vatandaşlarımıza daha güzel hizmet etmesi için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz.

İSKEFİYELİ: "BİR KİŞİ USULSÜZ PARA TOPLANIYOR DESİN ONUN ALNINI KARIŞLARIM"

Muhtar İskefiyeli, az önce de ifade ettiğim gibi buranın kurulması esnasında bir esnafımız direkler konusunda masraf etmişti. Pazar Yeri açıldıktan sonra da benim bilgim doğrultusunda o esnafımızın yaptığı masrafı iade etmek için sergi açan diğer esnaflarımızdan sadece 2 hafta olmak kaydıyla para toplanmıştır. Başka hiçbir şekilde kimse para toplamamıştır. Toplayamaz da...

Pazar Yerinin açıldığı 17 hafta oldu. Ben belediye başkanına söyledim. Başkanım buradaki esnaftan aidat alın diye. Araya deprem falan girdi. Başkanımız zabıtalar aracılığı ile olayı takip ediyor, gereğini yapacaktır. Pazar Yerimiz bu anlamda da bir sisteme oturtulacaktır. Şunu da söyleyeyim; Buradan kimse para toplamıyor. Sağda solda bu şekilde konuşmalar kulağımıza geliyor. Bunların hepsi dedikodudan ibaret. Ben bütün tezgah açan herkese soruyorum. Hatta herkesi uyarıyorum; sizden para isteyen falan olursa kesinlikle ve kesinlikle vermeyin diye. Onun için bu dedikolara kimse kulak asmasın. Buradan para toplanıyor diyenin alnını karışlarım. Bu kadar da iddialı konuşuyorum para toplanıyor desinler istifa ederim" diyerek isyanını dile getirdi.

Muhtar İskefiyeli son olarak, pazarına sahip çıkan Yeni Mahalle halkına teşekkür etti ve tüm herkesi her hafta Cumartesi günü açılan Yeni Mahalle Semt Pazarına davet etti.

Cemil TekinCemil Tekin

YORUMLAR