Hendek Güncel
HV
01 EKİM Pazar 19:21

MUSTAFA YILDIZ: BALIK YEMENİN FAYDALARI NELERDİR?

Veteriner Hekim Mustafa Yıldız, "Balık Yemenin Faydaları Nelerdir" konulu bilgilendirmede bulundu.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-11-2022 13:36   Güncelleme : 21-11-2022 13:50
MUSTAFA YILDIZ: BALIK YEMENİN FAYDALARI NELERDİR?

Veteriner Hekim Mustafa Yıldız, "Balık Yemenin Faydaları Nelerdir" diyerek, açıklamalarda bulundu.

Balık yemenin insan sağlığına faydaları:

BALIK YEMEK NEDEN SAĞLIKLIDIR?

Veteriner Hekim Mustafa Yıldız, "Mevsim olarak balık sezonundayız. Çok şükür bu yılda balıklar, balıkçıların ağlarına çok takılıyorlar. Buda balık tutma rekoltesini biz insanların lehine artırıyor. Balıklar insan sağlığı için bulunmaz sağlık fırsatları ortaya koyuyorlar. Balık eti, insanlar için çeşitli sağlık yararları sağlayan yüksek proteinli, az yağlı bir besindir. Özellikle beyaz etli balıklar, diğer tüm hayvansal protein kaynaklarından daha az yağ içerir ve yağlı balıklar, omega-3 yağ asitleri açısından  insan sağlığı için "iyi" yağlar içerir. İnsan vücudunun sağlığı için ihtiyacı olan bu temel besin maddelerini (omega 3 yağ asitleri) yine biz insanlar için önemli olan diğer hayvanların sığır, koyun, keçi, v.b. etlerde balıklara göre daha az bulunduğundan, balıklar insan diyetinin önemli bir parçasını oluşturur... Ayrıca balıklar, kırmızı ette yaygın olarak bulunan ve omega-6 yağ asitleri olarak tanımlanan "kötü" yağlar balıklarda bulunmamaktadır.

OMEGA-3'LER İNSAN SAĞLIĞI İÇİN NEDEN ÖNEMLİDİR?

Artan bilimsel araştırmaların sonuçları, omega-3 yağ asitlerinin birçok insan sağlığına faydalarını ispatlıyor. Omega 3 ler aşağıda belirtiğim çok önemli sağlıkla ilgili yararları bize sunuyorlar.

- Kan pıhtılaşması ve damar dalgalanmasının (tansiyon) muhafazasında rol oynayarak insan sağlığının korunmasına yardımcı olur.

- Doğum öncesi ve doğum sonrası çocukların büyümesi için önemlidir.

- İnsan hareket dokusunu hafifletebilir ve romatoid artrit yükünü hafifletebilir.

- Kardiyak aritmide (düzensiz kalp atışlarında) etkili bir rol oynayabilir. insanlarda yaşlı hücrelerini azaltır ve zihinsel gerilemeyi durdurur. Bu sayede yaşlanmayı yavaşlatır.

Balıkta bulunan omega-3'ler (EPA ve DHA) yukarıda bahsettiğim yararları dışında başka çeşitli sağlık faydaları sağlari. Omega-3'leri ençok aşağıda saydığımız balıklarda bulunur.

Alaska'dan yabani somon balığı (taze, dondurulmuş ve konserve edilmiş olabilir), atlantik uskumrusu, sardalye, sazan balığı, hamsi v.b. sayabiliriz.

İnsanlarımıza sağlıklı, güzel günler dilerim." diyerek, açıklamalarını noktaladı.

AdminAdmin

YORUMLAR