Hendek Güncel
HV
23 EYLÜL Cumartesi 14:49

Mustafa Yıldız: "Evcil hayvanları soğuk havalara hazırlamak için 4 ipucu"

Veteriner Hekim Mustafa Yıldız, "evcil hayvanları soğuk havalara hazırlamak için 4 ipucu" konulu bilgilendirmede bulundu.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-11-2022 18:05
Mustafa Yıldız:

Veteriner Hekim Mustafa Yıldız, verdiği ipuçlarını şu şekilde sıraladı:

Veteriner Hekim Mustafa Yıldız, "Kış mevsimi hızla yaklaşıyor. Bahçemizde ya da evimizde beslemiş olduğumuz can dostlarımızın kış mevsimini sağlıklı geçirmeleri için nelere dikkat etmeliyiz? Ne gibi koruyucu tedbirler almalıyız? Bu gibi sorulara cevap bulmaya çalışacağız. Soğuk havaların evimizde ya da bahçemizde beslemiş olduğumuz can dostlarımızın sağlıklı kalmaları için almamız gereken koruyucu dört tavsiye.

1. EVCİL HAYVANLARINIZI DAHA AZ SIKLIKTA YIKAYIN

Soğuk aylarda evcil hayvanlarınızı daha az sıklıkla yıkayınız. Yıkama esnasında kullanmış olduğunuz şampuanları bilinçli tedarik etmeliyiz. Elimize geçen her şampuanı can dostlarımıza  kullanmamalıyız. Can dostunuza almış olduğunuz şampuan can dostunuzun deri sağlığına uygun değilse  can dostunuzun derisindeki yağlı tabakayı azaltır ya da tamamen uzaklaştırabilir. Buda can dostlarımıza deri ve tüy sorunları ortaya çıkarabilir. Evcil hayvanlarınız için özel üretilmiş kazak ya da montlar veteriner kliniklerde ya da petshoplardan temin edebilirsiniz.

2. EVCİL HAYVANINIZIN PENÇELERİNİ DAİMA KURUTUN

Her yürüyüşten sonra; kar, buzdan can dostunuzun pençelerinin etkilenip etkilenmediğini mutlaka kontrol ediniz. Can dostunuzun pençelerini yürüyüş dönüşü mutlaka kurutunuz. Can dotunuzun pençelerinde yaralanma mevcutsa tedavisi için serbest veteriner hekiminizden yardım isteyebilirsiniz. Bu kontrolleri her yürüyüşten sonra mutlaka tekrar ediniz.

Bir başka tavsiyemiz, soğuk havalarda  can dostlarınız için yapılmış kışlık  patikleridir. Kışlık patikler can dostlarınızı soğuklardan ve kışın mevcut olan don, kar v.b. olumsuz meterolojik şartlardan daha da iyi koruma sağlar, genel olarak can dostlarınızın alışmaları için biraz zaman alabilir.

3. BESLEME MİKTARLARINI AYARLAYIN

Soğuk havalarda köpeğiniz ya da kediniz ısınmak için ısınmaya karşı daha çok enerji yakar. Soğuk havalarda onları biraz daha fazla gıda vererek ihtiyaç duyulan kalorileri temin edebiliriz. Ayrıca, açık havadaki evcil hayvan, sağlıklı kalmalarına yardım etmek için bol miktarda donmamış su içtiğinden emin olmalıyız.

4. MÜMKÜNSE EVCİL HAYVANLARINIZI İÇERİ ALINIZ

Soğuk kış günlerinde evcil hayvanlarınızı mümkünse kapalı alanlarda bakmanız onların sağlığı ve de rahatlığı açısından önemlidir. Soğuk kış günlerinde onları sıcak bir bataniye ile korumaya almanız can dostlarınızın yaşam kalitesi ve standartını yükseltecektir.

Sizlere ve de can dostlarımıza sağlıklı, mutlu, güzel günler dilerim." diyerek açıklamalarını noktaladı.

Cemil TekinCemil Tekin

YORUMLAR