DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert Advert Advert
Cüneyt Cömert
Cüneyt Cömert
Giriş Tarihi : 25-04-2021 13:14

ORUÇ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

İyiliği sonsuz ikramı bol Allah'ın adıyla. Cenab-ı hak dinini eksiksiz bir şekilde indirmiştir. Bizim için yol gösterici kılavuz olması için kitabında dinini yani sistemini açık bir şekilde anlatmıştır. Örnek olarak da Nebi resulleri göstermiştir. İçinde bulunduğumuz ramazan ayındaki ibadetimiz olan oruç içinde bize bilgi vermiştir. Allah'ın dinini Allah'ın kitabından öğrenip teslim olmak isteyenler bu hakikatı görmüşler ve göreceklerdir.

Oruç ibadeti için Rabbimiz Bakara 183. 184. 185. 187. ayetlerinde bize hükümlerini bildirmiştir. Sırasıyla inceleyelim ve anlamaya çalışalım lütfen.

Bakara 183. Ey inanıp güvenenler! Oruç, sizden öncekilere farz kılındığı şekliyle size de farz kılındı ki, Müttaki olabilesiniz.

Görüldüğü gibi oruç ibadeti sadece Muhammed a.s. ümmetine değil önceki ümmetlere de farzmış. Ve neden farz olduğunu da Rabbimiz söylemektedir.

Müttaki olabilesiniz yani koruna bilesiniz diye farz kılmıştır. Peki neyden korunacağız? Tabii ki ilk olarak bilmemiz gereken, Kur'an'ın bütününe bakıldığında, Allah'ın her zaman sakınmamız gerektiği konusunda bizi uyardığı günah olan ve asla onunla gelirseniz af etmem dediği ŞİRK günahındandır. Bütün ibadetler bize tevhidi hatırlatmak ve tevhidi uygulumamız için bizi yetiştirmek için vardır.

Oruç ibadeti de Allah'ın bize verdiği nimetleri onun istediği şekilde kullanmamız konusundaki emrine teslim olmamız ve buna nefsimizi veya başkalarını ortak etmememiz için yapılan bir ibadettir. Allah'ın nimetlerini nasıl kullanacağımızı onların haram ve helal olanlarını bize sadece o bildirir. Bizde sadece ona teslim oluruz. Oruçlu iken tevhid inancı bizde canlı olur hep uyanık oluruz. Allah sürekli aklımızda tekbir ve tevhid her zaman dilimizde olur.

Orucun bize yüklediği bilinç Allah ile aramızda kimsenin olmadığı bizim sadece ona teslim olduğu nimetleri konusunda kimseye değil sadece onun emirlerine uyacağımız bilincidir. Allah'ın sözüne kimseyi ortak koşmamamızdır. Şu helal şu haram diyebilecek tek merci Cenab-ı haktır.

Allah'ın bize verdiği nimetleri biz kendimizin zannetmeyelim onların gerçek sahibi yaratıcısı olan ALLAH'dır. Herşeyin Allah'a ait olduğunu göstermek için ve bizde o bilincin oluşması için oruç tutuyoruz. Bizim yediğimizi içtiğimizi ve özel hayatımızı yaratan veren Cenab-ı Allah'dır. Buna kimseyi vesile etmememiz gerekir. Kimsenin himmeti ile aracı olarak duası ile olmuş değildir.

Yani biz oruç ibadeti ile tevhidi hatırlarız o inancımızı kuvvetlendiririz. Allah'tan başka hiçbir ilahi gücün olmadığını, sadece ondan yardım isteyeceğimizi sadece hayatımıza onun hüküm koyacağını sadece onun emirlerine teslim olacağımızı hatırlarız ve bu inancımızı kuvvetlendiririz. Elimizdeki yiyecek ve içeçekler ve eş nimeti bizim değil senindir sen ne emredersen onu yaparız demiş oluruz.

İkinci olarakta haramlara karşı kendimizi koruma bilinci de bizde oluşmuş olur. Yani oruçlu iken kişi kendisine daha çok dikkat eder. Kendini tutar aç ve susuz olduğu için hep aklında oruçlu olduğu kendisini tutması gerektiği olur. Allah resulünün dediği gibi oruç bize kalkan olmuş olur.

Bakara 185. Ve size hidâyet buyurmuş olduğundan dolayı Allah'a tekbirde bulunursunuz ve şükredersiniz.

Bu ayetin baş kısmında oruçla ilgili hükümleri koyduktan sonra sadece rabbimizi tekbir etmemizi ve şükür etmemiz için olduğu söylüyor. Yani tevhid eylemini tekrar bize hatırlatıyor. Sadece Allah'ı tekbir etmek onu yüceltmek, onu büyük görmek, ona teslim olmak, başka büyükler yüceler peydahlamamak ve onun verdiklerine şükretmek. Başkasının duası ile himmeti ile yardımı ile olduğuna değil, elimizdekilerin tamamının sahibinin o olduğunu ve bize onun verdiğini söylememizi istiyor.

Bakara 186. Kullarım beni sana sorarlarsa, ben onlara yakınım. Bana dua edenin duasına karşılık veririm. Onlar da benim çağrıma cevap versinler ve bana güvensinler ki olgunlaşabilsinler.

Görüldüğü gibi 183. 184. 185. 187. oruçtan bahsederken araya 186.'ncı ayet ile duadan bahsetmiştir. Çünkü kulları hep dua konusunda şirke düşmüşlerdir. Geçmişte putlara dua edilmiş gümüzde de türbelerde veya yaşayan kullara dua edilerek bu pisliğe bulaşılmıştır. İşte oruç bize sadece Allah'a dua edilmesi gerektiği bilincini yükler. Oysa kullar özellikle Ramazan'da oruçlu iken türbelere gider.

Allah bize bana dua edin karşılık veririm diyor, ama sizde benim çağrıma uyun diyor. Yani tevhide sadece ona kul olmaya onun dinine sistemine uymaya çağırıyor. Bana güvenin diyor yani benden isteyin başkasından başka nesnelerden istemek, Allah'a güvenmeyip aracı ile torpille iş yaptırmaktır. Bunu Allah kabul etmez. Ve olgunlaşmak budur diyor din konusunda. Yani Allah'ın olgun insan dediği Allah ile arasına birşey koymayan kişidir oruç da bizi tevhid konusunda olgunlaştırıyor.

Resulullahın da oruçlunun duası ile ilgili hadisleri vardır. Demek ki oruç ayetleri arasında dua ayeti olması gereği bu sözleri söylemiştir. Oruçlu kişinin duasının önemini de hem bu ayetlerden ve hadislerden görmüş oluyoruz.

Cenab-ı hakkın istediği gibi bir kul ve oruç ibadetimizi onun istediği gibi tutanlardan olmak dileği ile.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU

    Takımlar O G B M A Y P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA