DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert Advert Advert
Hasan Karababa
Hasan Karababa
Giriş Tarihi : 15-06-2021 10:21

İSMAİL KOÇ KIRMIZI KART'I HAK ETTİ Mİ?

Bursa Çalı Güreşleri'nde İsmail Koç ile Fatih Atlı müsabakasında Başpehlivan İsmail Koç’a verilen kırmızı kart kararını yerinde bulmuyorum.

İsmail Koç pehlivanın Fatih Atlı'ya karşı yaptığı bir atak sonucu Fatih'in kaşının açılmasında kesinlikle art niyet yok. Yapılan oyun hamlesinden kaynaklanan kaza sonucudur.

Şaban Yılmaz ile Osman Aynur'un müsabakasını göz önüne getirin. Maç boyunca koç gibi vuruştular. Osman Aynur’un göz kapakları şişti. Osman'ın rakibine tokat mı? Atması lazımdı.

Güreşte aslan gibi kükreme, at gibi şahlanma, koç gibi vuruşmak yağlı güreşin geçmişteki tarih hikayelerini okursanız rastlarsınız.

Fatih Atlı'nın kaşının açılma anına kadar yaptığı güreş süresi içinde zaten Fatih'in üç ihtar hakkı vardı. Saha hakem ve kule hakemlerine soruyorum; bu hali niye görmediniz. Hangi sohbet ile meşgul idiniz.

Bunu kesinlikle Fatih Atlı karşıtı olarak söylemiyorum. İsmail'in yerinde Fatih olsaydı, bu yazdıklarım Fatih içinde aynı tavırda olurdu. Bu görüşlerim değişmezdi.

Saha ve kule hakemlerinin çok duyarlı ve hassasiyet göstermeleri, pehlivanların o anki nabız ve hırslarını görmeleri, tarafsız hakkani kararlar verme şuuru içerisinde olmaları gerekir.
 
Önümüzde Kırkpınar Güreşleri var. Pehlivanların haklarını çok yönlü düşünerek karar verilmeli. Bu tür olaylarda iki pehlivanın nabzını düşürerek, yüz yüze getirip, hangi sebeple kaybettiğini, rakibinin hangi sebep ile kazandığını açıklamalı. İkna edilmeli helâlleştirilmelidir. Biz söyledik oldu olmamalı. Bu bir kul hakkıdır vebali büyüktür.

"KARAR"

İsmail Koç’a kırmızı kart, diskalifiye kararı doğru değildir. Fatih'e karşı kasıtlı yapılan bir hareketi yoktur. Yeniş hamlesi sonucu kaş açılması olmuştur. Fatih'in o anda İsmail'e karşılık verdiği yaptığı hareket  kural dışıdır. Kırmızı kartı hak etmiştir ve diskalifiyedir. İlk kural dışı hamle Fatih'ten geldi. İsmail'in, Fatih'in kural dışı yaptığı harekete karşılık vermesi, o anki nabza göre normaldir. Fatih'in yaptığı harekete yarabbi şükür elhamdülillah diyerek karşılık vermesini bekleyemezsiniz. Kurallar gereği sarı karttır, karşılaşmanın galibidir. Doğru karar budur. İki Başpehlivan'a da saygı ve sevgide sınırım yoktur. Tamamen tarafsız görüşüm budur. Yorumlar sizindir, herkese selamlar.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU

    Takımlar O G B M A Y P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA