DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert Advert
Hasan Karababa
Hasan Karababa
Giriş Tarihi : 15-09-2021 11:23

PEHLİVAN, PEHLİVANLIK KİMLİĞİ TAŞIMALI

Pehlivanlar ter kardeşidir, er meydanlarında ki savaş yoldaşıdır. Erdir, yiğittir, merttir. Kendine yapılmasını istemediği bir hareketi rakibinede yapmayandır. Pehlivanlıkta haset etmek, kıskanmak yoktur. Gıpta etmek vardır, yani özenmek istemek...

Pehlivan; en iyi pehlivana saygı duyar, hürmet eder, onu örnek alır ve onun izini takip eder. Pehlivanlık merdiven basamaklarını tek tek ve sağlam basarak çıkmaktır. Çift çıkmaya kalkan dengesini sağlayamaz düşer. Emeklemeden yürümeye kalkışan bebek misali.

Pehlivan ustasına, büyüğüne saygıda kusur etmez. Pehlivan hakkına razı olur hak yemez, kul hakkına girmez. Menfaat ve çıkar için kendini satmaz. Rüşvet almaz, şike yapmaz, aşına haram katmaz.

Pehlivan, sabahtan akşama kadar yer değiştirmeden mum gibi oturan pür dikkat seyircisine saygısızlık etmez. Pehlivanın ünvanı namusudur ona leke sürdürmez. Erdir, yiğittir, merttir. Bükemediği bileğin elini öpmekle gurur duyar. Sırtını yere getiremediği rakibine saygı duyar.

Dualı çayırlara, tarihe adını aslan parçası diye yazdırır. Çakal diye yazdırmaz...

Selam olsun bugünkü, gelecekteki pehlivanlığın hakkını hakkıyla veren tüm pehlivanlara. Rahmet olsun ebediyete göçen merhumlara.

Saygılarımla...

Hasan Karababa

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA