DOLAR 0,0000
EURO 0,0000
STERLIN 0,0000
ALTIN 000,00
BİST 00.000
Advert Advert Advert
İsmail Uysal
İsmail Uysal
Giriş Tarihi : 18-08-2020 15:23
Güncelleme : 18-08-2020 17:03

YAĞLI GÜREŞİN GELECEĞİ ‘AYDIN’LIK MI, KARANLIK MI?

“AYDINLIK” MI, “KARANLIK” MI?

Birçoğunun ihtiyatlı konuştuğu yada kibarlık yaptığı yada “bana ne” dediği yada yalakalık sebebiyle güzelleme yaptığı bir dönemde kral çıplak diyecek kişilerinde olması gerekiyor. Çok şükür kurduğumuz platformları maddi çıkarları ön plana alarak kurmadık. Bizim ana motivasyonumuz maddiyat olmadığı için, maneviyat penceresinden bakmak olduğu için, kaygılarımızı dile getirmekten çekinmiyoruz. Çekinmedik. Çekinmeyeceğiz.

PANDEMİ SÜRECİNDE KISACA NELER YAŞANDI?

Evet bir Pandemi süreci yaşadık. Mart ayı ile tüm dünya ve ülkemizi etkisi altına alan bir süreç yaşamaya başladık. Bundan ata sporumuz yağlı güreşte fazlası ile nasibini aldı. Bu zaman zarfında, güreşi yönetenler tarafından yaşadığımız sürecin takibi, sporcuların bilgilendirilmesi, organizasyon takviminin uygulanması gibi konularda hiçbir bilgi paylaşımı yapılmadı. Paydaşlar bir araya gelip toplansa da sadece tarih ötelemeleri ile sorun da ötelenmiş oldu. Ağustos ayını yarıladık ve hala güreş yapılacak mı yapılmayacak mı belli değil. Sporcular bazen umutlanıp gaza bastılar sıkı antreman yaptılar, bazen de umutsuzluğa kapılıp antremanları bıraktılar. Yeme-içme düzeni, antrenman düzeni, moral-motivasyon düzeni her şey allak bullak oldu. Dediler ki “Pehlivan asker gibidir her zaman hazır olmalı” (!)

FEDERASYON BAŞKANI NE DİYOR?

Federasyon Başkanı dedi ki “Aylardır bu konuda çalışıyoruz. Önce bu işin paydaşlarıyla bir araya geldik. Ardından ben Trakya ve  İstanbul Üniversitesi ile  Bursa Hayat Hastanesi sağlık kurullarından Kırkpınar yağlı güreşleri ile ilgili rapor aldım. Raporu Spor Bakanımıza ve bilim kuruluna sundum. Sayın Bakanımız Muharrem Kasapoğlu ile birlikte çok büyük gayret gösterdik. Bizim amacımız 659 yıllık geleneğin ara vermeden, devam etmesi. Ancak pandemi süreci buna müsaade etmiyor. Bilim Kuruluna da yapılması yönünde müracaatımızı yaptık. Bilim Kurulu haklı olarak bu konuda çekimser kalıyor ve şimdilik müsade etmiyor. Bayramdan önce daraltılmış bir çerçevede organizasyonun yapılması yönünde görüş ortaya çıktı. “Bayramı görelim ondan sonra net bir karar verelim” dendi. Ancak bayramdan sonra da vaka sayısı artınca beklemek zorunda kaldık. Yıl sonuna kadar zamanımız var. Her zaman söylüyoruz, yağlı güreş bizim medeniyetimizin, inancımızın, kültürümüzün bir parçası. 659 yıllık bir geleneğin bu yıl yapılmamasını kabul edemeyiz. 2020 yılının başpehlivansız kalmasını istemiyoruz. Ancak tabii ki öncelik sağlık. Önemli olan salgının azalması.

BAŞKAN’A SORULAR

Sayın Başkan;

•             Aylardır bu konuda yaptığınız çalışmaların içeriğinden bahseder misiniz?

•             Üniversiteler ve Hayat Hastanesi’nden aldığınız raporların içeriği nedir?

•             Bilim kurulunda üniversite hocaları mevcut. Dolayısı ile üniversite ve özel bir hastaneye hazırlattığınız raporlar ile ne hedeflediniz? Rapor aldığınız kurumlarda yağlı güreşi bilen bilim adamları vardı da, onların hazırlayacağı rapor bilim kurulundaki meslektaşlarını ikna edebilir diye mi düşündünüz?

•             Sizin güreşlerin yapılması için hazırladığınız bir protokol mevcut mu?

•             Pandemi sürecinde Türkiye Futbol Federasyonu kendi liglerini kaldığı yerden devam ettirerek  organizasyonlarını gerçekleştirdi. Siz bu süreçte TFF’den bilgi almayı düşündünüz mü?

•             Mart ayından beri ülkede hiçbir güreş organizasyonu yapılmadı. Sporcular büyük bir ekonomik kayıp yaşar iken siz TGF’nin üst düzey yöneticileri (sigortalı çalışan emekçileri kastetmiyorum) huzur hakkı/maaşlarınızı eksiz olarak aldınız mı?

•             Organizasyonsuz geçen 2020 yılı TGF bütçesinin yüzde kaçını harcadınız? Yıl sonunda bütçenin fazla verecek mi? Verirse bu bütçe merkeze iade mi edilecek?

•             Pandemi sürecinde TGF bütçesinden yapılan sosyal yardımların toplam tutarı nedir? Kaç kişi istifade etmiştir?

•             Ali Gürbüz ve Tanju Gemici’yi minder güreşi için kampa davet ediyorsunuz? Bunun için bilim kurulundan onay aldınız mı? Ali Gürbüz milli gururumuz Taha’ya antrenmanlarda eşlik edecek. Bu durum Ali Pehlivan’ın yağlı çalışmalarını sekteye uğratacak. Bu açıdan bakışla siz aslında yağlı güreşlerden bu sezon için ümidi kestik mesajı vermiş olmuyor musunuz?

•             Güreşçileri himaye eden belediye başkanları ile iktidar mensubu ve muhalif ayırt etmeksizin görüşmeler yaptınız mı? “Ben muhalif belediye başkanını ziyaret etmem” deyip bazı emektar ustalara kapıları kapadınız mı?

•             Bu Pandemi süreci ile ilgili bir durum değerlendirmesi şeklinde rapor hazırlamayı düşünüyor musunuz? Sporcuların antrenman seviyeleri, ekonomik kayıpları, kurumların ekonomik kayıpları vs…

•             Bu süreçte yüz yüze kaç pehlivan ile görüştünüz ve fikirlerini aldınız?

•             Bilim kurulunun bir üyesi “henüz yağlı güreş gündemimize gelmedi” şeklinde açıklamalar yapıyor. Sizler müsaade alamadık diyorsunuz. İşin doğrusu nedir?

•             Pandemi süreci görünen o ki bu şekli ile 2021 de devam edecek gibi görünüyor. 2020’de güreşler yapılamaz denir ise 2021’de yapabileceğinizi ön görüyor musunuz? Bu halde 2 yıl güreşler yapılamaz ise bir çok sporcunun aktif spor hayatını noktalama ihtimalini gözetiyor musunuz?

Umarım tüm bu sorulara elinizi vicdanınıza koyup şeffaf bir şekilde cevaplar verebilirsiniz.

KIRKPINAR VE ELMALI GÜREŞLERİ İÇİN BİR ÖNERİ

Size Kırkpınar Güreşleri için küçük bir öneri. Lütfen organizasyonu daraltmayı düşünmeyin. Tüm pehlivanlarımız zembilini kapıp gelsin. Perşembe-Cuma-Cumartesi ve Pazar günü olmak üzere Edirne, Kırklareli Kavaklı, Kırklareli Büyükmandıra, Edirne İpsala, Tekirdağ gibi şehirlere pehlivanlarımızı boylara göre dağıtalım. Edirne dışındaki bu şehirlerimize sadece bu yıla özel Kırkpınar statüsü verelim. Son 4’e kalan tüm boyları Pazar günü güreştirelim. Edirne dışındaki şehirlerin başkanları için bu yıl bir onur yılı olacaktır aynı zamanda. Tüm tedbirleri alın ve bu organizasyonu yapın. Aynı şekilde Antalya’da da bu şekilde yakın lokasyonlara pehlivanlar dağıtılır ve Elmalı güreşleri yapılabilir. Yeter ki isteyin. Çözüm bulunur.

2020 Kırkpınar ve Elmalı Güreşleri yapılsın. Er meydanları pehlivansız kalmasın.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU

    Takımlar O G B M A Y P
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA