Hendek Güncel
HV
21 TEMMUZ Pazar 23:37
Advert Advert Advert

1-7 NİSAN KANSER HAFTASI

1-7 NİSAN KANSER HAFTASI:

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 01-04-2024 18:02   Güncelleme : 01-04-2024 18:19
1-7 NİSAN KANSER HAFTASI

Kanser ile ilgili toplum bilgilendirme, kanser araştırmalarını destekleme amacı ile 1947 yılında Ankara'da kurulan Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği önerisi ile 1956 yılından itibaren her yıl 1-7 Nisan arası Kanser Haftası olarak belirlenmiştir. Yaklaşık 4 köpekten 1'i hayatının bir döneminde neoplazi geliştirecektir. 10 yaşın üzerindeki köpeklerin neredeyse yarısında kanser gelişecektir. Köpekler insanlarla hemen hemen aynı oranda  kansere yakalanırken, kedilerde kanser oranı hakkında daha az bilgi bulunmaktadır. Lenfoma gibi bazı kanserler kedilerde köpeklere göre daha yaygındır.

Neoplazi (Kanser) önlenebilir mi?

Ne yazık ki çoğu neoplastik hastalığın nedeni bilinmemektedir ve bu nedenle önlenmesi zordur. Sahiplerinin sigara tiryakisi olması, pasif içiciliğin köpeklerde ve kedilerde bazı kanser riskini artırdığına dair kanıtlar vardır.

Can dostlarımızı kanserden korumak için ne yapabiliriz?

Kısırlaştırma köpeklerde meme kanseri riskini azaltır. Köpeklerde tüm meme neoplazmalarının yarısı ve kedilerde tüm meme neoplazmalarının %85'inden fazlası kötü huyludur ve dişi evcil hayvanların 12 aylıktan önce kısırlaştırılması bu riski azaltır. Kısırlaştırma testis kanseri riskini ortadan kaldırır. Tersine, kısırlaştırmanın ve kısırlaştırmanın diğer bazı kanser riskini artırabileceğine dair kanıtlar vardır. Belirli ırklarda veya yetiştirme hatlarında bazı kanserlere genetik yatkınlık da rapor edilmiştir. Evcil hayvanınızı kısırlaştırmanın veya kısırlaştırmanın yararları, riskleri ve zamanlaması hakkında veterinerinizle konuşun. Erken teşhis ve tedavi, evcil hayvanlarda neoplaziyi yönetmenin en iyi yoludur.

Kanser nasıl tedavi edilir?

Her neoplazi türü bireysel bakım gerektirir. Tedavi, ameliyat, kemoterapi, radyasyon, kriyocerrahi (dondurma), hipertermi (ısıtma) veya immünoterapi gibi terapilerden birini veya bunların bir kombinasyonunu içerebilir. Evcil hayvanların kemoterapiyi insanlardan daha iyi tolere ettiğini unutmamak önemlidir. Evcil hayvanınızın genel sağlığı da önemlidir ve veterineriniz, evcil hayvanınızın tedaviye daha iyi yanıt vermesine yardımcı olmak için diyet değişiklikleri veya diğer tedavileri önerebilir. Ağrı yönetimi de tedavinin önemli bir yönüdür. Halkımıza ve can dostlarımıza sağlıklı, güzel günler dilerim.

Mustafa YILDIZ

Cemil TekinCemil Tekin

YORUMLAR