Hendek Güncel
HV
21 TEMMUZ Pazar 22:42
Advert Advert Advert

Selman Dede Yağlı Güreşleri'nde 'Güreş Ağalığını Mustafa Destici'den Faruk Koç devraldı

Hendek Belediyesi tarafından bu yıl 20. kez düzenlenen Selman Dede Yağlı Güreşleri, coşkulu anlara sahne oldu. Uzun zamandır yapılamayan etkinlik, AK Parti Sakarya Milletvekili Ali İnci'nin girişimleri ve çalışmaları sayesinde yaklaşık dört beş yıl aradan sonra yeniden başlatıldı.

SPOR
Giriş Tarihi : 30-06-2024 11:56
Selman Dede Yağlı Güreşleri'nde 'Güreş Ağalığını Mustafa Destici'den Faruk Koç devraldı

Türkiye'nin dört bir yanından gelen pehlivanların kıyasıya mücadelesi ile renklenen etkinlikte, başpehlivan Mustafa Arslan olurken, diğer dereceye giren pehlivanlar da büyük takdir topladı. Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü'nün ev sahipliğindeki etkinliğe BBP Genel Başkanı Mustafa Destici'nin yanı sıra AK Parti Genel Merkez Yerel Yönetimler Sorumlu Başkan Yardımcısı, 15 Temmuz Milli İrade Derneği Genel Başkanı ve AK Parti Sakarya Milletvekili Ali İnci de katıldı.

Yeni Ağa; 1 Milyon TL ile Faruk Koç Oldu

Etkinlikte bir konuşma yapan Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü, ata sporumuza olan bağlılık ve sahip çıkma çabalarından ötürü tüm katılımcılara teşekkür etti. "Başpehlivan Mustafa Arslan başta olmak üzere dereceye giren tüm pehlivanlarımızı tebrik ediyor, ata sporumuza bağlılıkları ve sahip çıktıkları için emeği geçen, katkı sunan ve katılan herkese şükranlarımı sunuyorum," dedi.

Ağalık Onuru BBP Genel Başkanı'ndan

Etkinliğin bir diğer önemli anı ise Geleneksel Selman Dede Yağlı Güreşlerinin Ağası'nın belirlenmesi oldu. Bu yıl ağalık unvanı, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici tarafından devredildi. Yeni ağa Faruk Koç, ağalığı Mustafa Destici'den devralmanın büyük bir onur ve gurur kaynağı olduğunu belirtti. "Geleneksel Selman Dede yağlı Güreşlerinin Ağası ve BBP Genel Başkanı Sayın Mustafa Destici’nin ağalığını devralmak benim için büyük bir onur ve gurur kaynağıdır," dedi.

Ali İnci'nin Katkıları ve Vaadleri

AK Parti Sakarya Milletvekili Ali İnci, geçmişte kendisinin de güreşçi olduğunu ve Selman Dede Mesire Alanı'nı yapmanın kendisine nasip olduğunu belirtti. Hendek'in başpehlivanlarla hem Türkiye'de hem dünyada ismini ortaya koyan bir ilçe olduğunu vurgulayan İnci, şöyle devam etti:

"Bizim dönemimizde, Güreş İhtisas Kulübü ile şimdiki adıyla Olimpik Spor'da şu ana kadar dünya ve Avrupa'da 23 madalya aldık. Şu anda yine Avrupa Şampiyonası'nda 3 güreşçimiz iki gün içerisinde inşallah yine şampiyon olacaklar. Eskiden biz dünya, Avrupa şampiyonu olanlara araba, ev veriyorduk. Şimdi buradan ilan ediyorum. Diyorum ki, dünya şampiyonu olana ev vereceğiz. Yine Avrupa şampiyonu olana araç vereceğimizi buradan ilan ediyorum. Ancak bunu unutmayın, büyüklerde diyorum. Yani yıldızlar ve gençler ayrı ödüllendirilecek. Ancak olimpiyat şampiyonu olan, Hendek'ten çıkan bir güreşçimize her ikisini de vereceğiz."

Görsel Ziyafet ve Yoğun Katılım

Etkinlik süresince Türk bayrakları ile donatılmış alan, hem pehlivanların hem de izleyicilerin coşkusunu artırdı. Güreşlerin ardından düzenlenen ödül töreninde ise kazananlar madalyalarını ve kupalarını aldılar. Tören, hem sporcuların hem de katılımcıların mutluluğuyla son buldu. Selman Dede Yağlı Güreşleri, geleneksel Türk sporlarını yaşatma ve gelecek nesillere aktarma konusundaki önemini bir kez daha gösterdi. Bu tür etkinlikler, milli kültürümüzün canlı tutulması açısından büyük önem taşıyor.

Cemil TekinCemil Tekin

YORUMLAR