Hendek Güncel
HV
28 OCAK Cumartesi 03:18
Advert Advert Advert

VETERİNER HEKİM MUSTAFA YILDIZ: KONUMUZ "KEDİLERİN YALANIRKEN YUTTUKLARI TÜYLER"

Veteriner Hekim Mustafa Yıldız, "KEDİLERİN YALANIRKEN YUTTUKLARI TÜYLER" konulu bilgilendirmede bulundu.

GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-01-2023 19:51   Güncelleme : 23-01-2023 20:09
VETERİNER HEKİM MUSTAFA YILDIZ: KONUMUZ

Veteriner Hekim Mustafa Yıldız, "Kediler doğal yaşamında tüylerini yalarlar. Yalarken de bir kısım tüyleri yutarlar. Bu tüyler zamanla bağırsaklarda birikip dışarıya atamamasına yol açabilirler. Köpek ve kediler doğaları gereği yılda iki kez tüy dökerler. Tüy dökümü ilk bahar ve son baharda olur. İlk baharda sıcaklıkların artmasıyla kış mevsiminde kedinizi sıcak tutan tüylerini dökerler. Tüy dökme bazan iki üç ay gibi bir süre kapsayabilir. Son baharda ise kedinizi serin tutan yaz tüylerini dökerler. Bu tüy dökme süresi de iki üç ayı bulabilir. Kedi sahipleri bu süreyi kısaltmak için bazan kedilerini tıraş ettirirler. Çünkü evlerinde uzun süre dökülen tüylerin temizliğiyle uğraşmak istemezler. Tüyleri yutmak çoğunlukla kediler için sorun değildir; ancak bazen, tüyler birikerek bir tüy yumağı oluşturur. Uzun tüylü ırklar, bu duruma karşı özellikle hassastır. Kediniz bazen tüy yumağı çıkarıyorsa, endişelenmenize gerek yoktur. Ancak düzenli olarak tüy yumağı çıkarıyor ya da ciddi sorunlar yaşadığı görüyorsanız, veteriner hekiminizle konuşmalısınız.

Tüy yumaklarını nasıl tanırız? Tüm kedi sahipleri, bir tüy yumağı görmüş ya da kedilerinin öksürerek çıkarmaya çalışırken çıkardığı rahatsız edici sesi duymuştur. Silindirik (tüp şeklinde) tüy kütlelerinden ayrılan bir şekil aldıklarından, tüy yumaklarının tanınması kolaydır. Bazen bir tüy yumağına safra ya da mama parçacıkları eşlik edecektir. Kedinizin midesinde tüy yumaklarını oluşturan, yalanırken yuttuğu tüylerdir. Dilleri arkaya doğru bakan yüzlerce küçük dikenle kaplı olduğundan, kediler tüyleri tükürerek çıkaramaz. Bu dikenler, kedinizin tüyleri ağzının ön tarafına iletmesine izin vermez. Bunların görülmesinin bir diğer nedeni, kedilerin tüyleri dışkı yoluyla vücuttan atamamasıdır.

Tüy yumakları, bağırsaklarda sertleşmeleri ve kedinin bunları çıkaramaması durumunda sorunlara yol açabilmektedir. Kedinizin bir tüy yumağı ile sorun yaşıyor olabileceğini gösteren belirtiler aşağıdakileri içermektedir. Kedilerde kabızlık , dışkıya bakıldığında tüylerin varlığını rahatlıkla görebilirsiniz. Mamasını yedikten sonra öğürme yada öksürmenin varlığı, beslenme isteğinin kaybı, tüy yumaklarını yaşayan kedilerde bu gibi belirtiler görülür.

Tüy yumaklarının oluşumunu engellemek için yapabileceğiniz en iyi şey, kedinizin tüylerini düzenli olarak taramaktır. Uzun tüylü ırklar için bu bir zorunluluktur. Fırçalama işlemi, ölü tüylerini uzaklaştıracak ve böylece, kopan tüyleri yutma olasılığının çok daha düşük olmasını sağlayacaktır.

Kedilerin çoğu fırçalanmayı sever; bu nedenle, kedinizle aranızda bağ kurmak için mükemmel bir fırsattır. Kedinizin uzun kışlık tüylerini dökeceği ilkbahar mevsiminde, tüylerini fırçalarken daha da fazla özen göstermelisiniz.

Fırçalamaya ek olarak kullanabileceğiniz bazı yöntemler de vardır. Örneğin, tüy yumağı kontrolü için yardımcı olabilen çeşitli mamalar ya da takviyeler mevcuttur. Kedi maltları buna örnektir.

Bu yöntemler, tüylerin sindirim kapsamında vücuttan geçmesini kediniz için kolaylaştırarak işlev görmektedir. Veteriner hekiminizle konuşursanız, sizin için en iyi çözümü önerebilecektir. Sizlere ve can dostlarınıza sağlıklı, güzel, mutlu günler dilerim." diyerek sözlerini noktaladı.

AdminAdmin

YORUMLAR