Hendek Güncel
HV
08 HAZİRAN Perşembe 17:46

KOCA USTA GAZANFER KAHVECİ

Yalçın Kaynak
Yalçın Kaynak
Giriş Tarihi : 29-03-2023 20:00

Bir yiğide bu kadar mı oturur bir isim. (Gazanfer) İri, aslan, yiğit, yürekli, kuvvetli adam demek...

Maşallah boyu, posu, heybeti ile özdeşleşmiş, ismi iri bir aslan gibi heybetlidir bu yiğit. Bilenler bilir; hem kuvvetli hem de yiğit. Aslandan doğan aslan olur. Bakın hele kimin mahdumu bu koca yiğit.

Döneminin Türkiye'de en teknik pehlivanı, ustaların ustası koca usta Hafız Abdurrahman Kahveci'nin mahdumu Gazanfer Kahveci. Bu usta hem pehlivan hem de usta...

Vefa desen onda. Bilgi, birikim, tecrübe onda. Bir de destek veren olsa...

Vazgeçmiyor bu yiğit; bize sahip çıkan olmadı, bizden sonra sahipsiz kalmasın diyor hiçbir yiğit. El veriyor, emek veriyor, kalan son bir kaç yiğide. Gece nöbet, gündüz güreş. İki ara bir derede. Rabbim büyük, değer elbet akıttığın o tere. Niyet hayır, akıbet hayır diyor. Umudu var ustanın; yolun zorluğuna değil, hedefin güzelliğine odaklanın diyor çıraklara koca usta. İşte o zaman kolay olur tüm yollar. Başlamak için mükemmel olmaya gerek yok. Lâkin mükemmel olmak için, başlamak gerek diyor koca usta.

Hiç vazgeçmeden çalışıyor, çalıştırıyor yiğitleri. Emek var, çalışma var, azim hırs kararlılık var hem usta da hem de çıraklarda. Siz vazgeçmeyin yiğitler; hiçbir doğru emek zai olmaz. Hani bir söz var ya; mutlak tecelli eder, er ya da geç. Örnekleri de olmuştur birçok kez. Aha da buraya not düşüyorum. "Sahip çıkamadığınız her değere bir gün bir başkası sahip çıktığında anlayacaksınız neleri kaybettiğinizi." Bir gün mahcup olmak istemiyorsanız, gereğince sahip çıkın bu yiğide ve yiğitlerine.

Saygılarımla...

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI Kim ustadır, kim değil Derler, derler her şey derler Sözüm kim'e? Sizce kim haklı? KEMER KİMİN? KİM BU DEMİR ADAM KARA YILAN OSMAN AYNUR GÖLCÜK'LÜ YILDIRAY PEHLİVAN Gölcük'lü Nedim Pehlivan Altı yapısı olmayanın, üst yapısı sağlam da değildir Yeşil Pehlivan O bir koca yörük Yine Samsun ve yine bir yiğit Faruk Akkoyun Pehlivan Onlar Ailecek Pehlivan: Anne, Baba, Oğul Pehlivan Yağlı güreş ve usta Bir ol da gel Er Meydanlarından Deprem Meydanlarına Dev Adam Ertuğrul Pehlivan Yatağı Samsun (Fatih Atlı) Çay Ocağından Er Meydanlarına Bizde Yiğitler Bitmez: "Sarı Dev, Karamürsel'li Boşnak Hüseyin" Yağlı Güreş ve Askerlik Bir yiğitten daha ne beklenir ki... Dün Mustafa Bük'tü, Bugün Recep Kara! O KENDİNİ BİLİYOR Feda-Kâr Vefa-Kâr KİM BU KILICI TUTAN EL? Er Meydanlarımızı Pehlivansız Bırakma Başkanım Olmadı Yiğitler, Olmadı Başpehlivanlar DELİ HİKMET Kispet olursa, kısmet de olur! İsa'yı ararken, Musa'dan mı olduk! Yirmisinde Genç Aslan, Kırkbeşinde Yorgun Aslan! KAYBETTİK! Birçok suçlu var, bir de suçsuz var, kim suçlu, kim suçsuz! DERDİMİZ BAĞCIYI DÖVMEK DEĞİL YAĞLI GÜREŞ VE BUKALEMUN CÖMERTLİK SADECE PARA İLE Mİ? GÜÇ İLE Mİ? MAKAM İLE Mİ? OLUR Kitabın ortasından konuşmaya devam edeceğiz Yoruldun be Ali! Feda "Kâr" Teşvik Mi, Taktik Mi, Takip Mi, Tahrik Mi? Kırkpınar Arefesi Çok Oldu, Çok Oldukça Yok Oldu Tarihe Paha Biçilemez Koca Usta Seni Hiçbir Zaman Unutmayacağız UMUTLUYUZ Güçlünün Adaleti mi? Güçsüzün Adaleti mi? KAPILARIMIZDAN... Sağlıklı, mutlu, huzurlu bayramlar... NEFES ALIP VERDİĞİNİZ HER GÜN ANNELER GÜNÜNÜZ OLSUN... ÖZLEDİK... Başpehlivanlık mı? Boşpehlivanlık mı? Vakti geldiğinde konuşacağız