Hendek Güncel
HV
23 EYLÜL Cumartesi 04:18

Minder mayosuz olmaz da, er meydanı kispetsiz olur mu?

Yalçın Kaynak
Yalçın Kaynak
Giriş Tarihi : 16-09-2023 11:11

Yağlı güreşimizin, alt boy pehlivanlarımızın yıllar yılı kanayan yarasıdır kispet...

Dünya'da yapılan tüm sportif aktivitelerinin, spor dallarının kendisine has kıyafet yönetmeliği var ve bu kıyafet yönetmeliğine göre hiçbir sporcu yaptığı spor dalına ait kıyafeti giymeden karşılaşmaya çıkmaz, çıkamaz.

Bir futbolcu formasız kramponsuz sahaya çıkamaz. Bir basketbolcu alt üst forma, basketbol ayakkabısız sahaya çıkamaz. Bir karateci, karate kıyafeti olmadan tatamiye çıkamaz. Gelelim güreşimize hiçbir minder güreşçisi güreş minderine mayosuz, minder ayakkabısız mindere çıkamaz vs. Diğer tüm sporlar dahil olmak üzere hiçbir spor dalında, kıyafet yönetmeliğinde en ufak esneme olmaz, olamaz. Hatta tüm sporcularımızın, tüm spor dallarının ortak kıyafeti olan eşofman ile dahi hiç biri karşılaşmaya çıkamazken, yağlı güreşimizde alt boy pehlivanlarımız karakucak güreşimizin kıyafeti olan pırtpıt giyip, yağlı güreş er meydanına çıkmak zorunda kalıyor. Eee ne var bunda diyenler olabilir. Burada ben kispet ve pırpıt giyen iki pehlivandan hangisi daha avantajlıdır. Yağlı güreşi, karakucağı bilen ustalarımız ve sporcularımız iyi bilir. Bana göre, yağlı güreşte kispet giyen pehlivan, pırpıt giyen pehlivan karşısında bir sıfır önde başlıyor. Hadi pırpıt bir derece, pırpıtı dahi olmayıp er meydanına kot pantolonunu ters çevirip giyerek güreş tutan alt boy pehlivanlarımız var. O kadar da değil, o pantolonla er meydanına çıkan o anlık er meydanına çıkmıştır diyenleri duyar gibiyim. Hayır hiçte öyle değil, bu kispet mahrumiyetini bizzat yaşanyan biri olarak, bu yazıyı kaleme aldım.

Bundan 36-37 yıl önce, ben ve benim gibi birçok alt boyda güreşen pehlivanlar eskimiş kamyon brandasından dikilme pırpıta benzer bir kıyafetle güreşe çıkardık. Yokluktan, imkansızlıktan çok sevdiğimiz yağlı güreşimizi bırakmak zorunda kaldık. Çünkü o zamanlar alt boylara yolluk da yoktu. Aradan 40 yıla yakın zaman geçmiş ve hala er meydanında pırpıtlı, pantolonlu pehlivanlar görüyoruz ve bu durum içimizde ukte, bir yara olarak kaldığından Cemil Tekin kardeşimin hazırlayıp sunduğu Sadece Güreş Programı'nda ikili ilişkilerimizi kullanarak, hayır sever iş insanlarımızdan rica ederek, birçok alt boy pehlivanımızı kispet ile buluşturduk ve bu yiğitlerimiz daha sonra o kispetler ile gittikleri güreşlerde kürsü yapıp oralarda bizleri bulup sevinçlerini bizimle paylaşmıştır. Minik pehlivanlarımızın bu sevincini bizzat yüzlerinde gördük, yaşadık. Fakat bizim bu çabamız devede kulak dahi değil. Şimdi burada Federasyon Başkanımıza sesleneceğiz. Lakin, doğal olarak Başkanımız da 40 yıldır çözülmemiş sorunu bir yıllık Federasyondan mı bekliyorsunuz, derse haklı serzeniş olarak kabul ederiz. Eyvallah deriz. Fakat 60 yıl önce Ata sporumuz yağlı güreşimize talihsiz bir şekilde getirilen puanlama güreşini 60 yıldır kaldırmaya cesaret edemezken TGGF Başkanımız ve ekibi elini değil, gövdesini koyarak kaldırmaya karar verdiniz. Yıllardır pehlivanlarımızın başına bela olan birçok pehlivanımızın emeğini zai eden, sonucu şaibeli sonuçlanan üç nokta kuralını kaldırdınız. Alt boy pehlivanlarımızın en büyük sorunlarından biri olan yolluk sorununa büyük oranda çözüm buldunuz, Yağlı güreşimizin her geçen gün seyir zevkini kaybetme durumuna geldiğini görüp, daha sıkı daha iddialı güreşler yapılabilmesi anlamında yine elinizi değil, gövdenizi taşın altına koyarak lig güreşlerini başlattınız ve lig güreşleri ilk yılı olmasına rağmen yapılan 7 etapta lig güreşleri seyir zevki ve kalite açısından lig dışında kalan güreşlerin neredeyse tamamından daha üst seviyede geçti. Durum böyle olunca haliyle bizler de yıllar yılı çözüm bulunmayan sorunları gün yüzüne çıkarıp, tabiri caizse yeniden ısıtıp ısıtıp ortaya sürüyor ve alt boy pehlivanlarımızın kispet sorununa da, bir çözüm yolu bulunsun istiyoruz. Mademki, her geçen gün Ata sporumuz yağlı güreşte kalite artmaya devam ediyor, o zaman pehlivan kispetsiz, kispet pehlivansız olmasın diyor, Federasyonumuzdan, Yönetiminden, eli gönlü bol ağalarımızdan, Belediye Başkanlarımızdan, iş insanlarmızdan ve en çok da er meydanlarını her dönem seçim meydanları gibi kullanan siyasilerimizden alt boy pehlivanlarımızın kispet sorununa bir çözüm bulmalarını istiyoruz.

Saygılarımla...

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI Mehmet Keçe Atak Usta İrfan Şahin Usta Necati Başar Aday Adayı Yanlış Yer, Yanlış Zaman Başpehlivanlar Şapkalı amca sen haklısın, İsmail Pehlivan sen de haklısın Kim bu er meydanındaki güzel? Pehlivana sen gel, sen gelme denilirmiş! Ne umduk ne bulduk Ters köşe yaptın sen beni başkan! Şampiyon burada Hendek'li nerede? Orada bir usta var çok uzakta Dualı Çayırdaki purolu monşerler kim? Cemil'e imkânsız de! İki Şehir Arasında Araftayım Pehlivan! Geliyor gelmekte olan SEN GEL, SEN GELME PEHLİVAN Kim ustadır, kim değil Derler, derler her şey derler Sözüm kim'e? Sizce kim haklı? KEMER KİMİN? KİM BU DEMİR ADAM KARA YILAN OSMAN AYNUR GÖLCÜK'LÜ YILDIRAY PEHLİVAN Gölcük'lü Nedim Pehlivan Altı yapısı olmayanın, üst yapısı sağlam da değildir Yeşil Pehlivan O bir koca yörük Yine Samsun ve yine bir yiğit KOCA USTA GAZANFER KAHVECİ Faruk Akkoyun Pehlivan Onlar Ailecek Pehlivan: Anne, Baba, Oğul Pehlivan Yağlı güreş ve usta Bir ol da gel Er Meydanlarından Deprem Meydanlarına Dev Adam Ertuğrul Pehlivan Yatağı Samsun (Fatih Atlı) Çay Ocağından Er Meydanlarına Bizde Yiğitler Bitmez: "Sarı Dev, Karamürsel'li Boşnak Hüseyin" Yağlı Güreş ve Askerlik Bir yiğitten daha ne beklenir ki... Dün Mustafa Bük'tü, Bugün Recep Kara! O KENDİNİ BİLİYOR Feda-Kâr Vefa-Kâr KİM BU KILICI TUTAN EL? Er Meydanlarımızı Pehlivansız Bırakma Başkanım Olmadı Yiğitler, Olmadı Başpehlivanlar DELİ HİKMET Kispet olursa, kısmet de olur! İsa'yı ararken, Musa'dan mı olduk! Yirmisinde Genç Aslan, Kırkbeşinde Yorgun Aslan! KAYBETTİK! Birçok suçlu var, bir de suçsuz var, kim suçlu, kim suçsuz! DERDİMİZ BAĞCIYI DÖVMEK DEĞİL YAĞLI GÜREŞ VE BUKALEMUN CÖMERTLİK SADECE PARA İLE Mİ? GÜÇ İLE Mİ? MAKAM İLE Mİ? OLUR Kitabın ortasından konuşmaya devam edeceğiz Yoruldun be Ali! Feda "Kâr" Teşvik Mi, Taktik Mi, Takip Mi, Tahrik Mi? Kırkpınar Arefesi Çok Oldu, Çok Oldukça Yok Oldu Tarihe Paha Biçilemez Koca Usta Seni Hiçbir Zaman Unutmayacağız UMUTLUYUZ Güçlünün Adaleti mi? Güçsüzün Adaleti mi? KAPILARIMIZDAN... Sağlıklı, mutlu, huzurlu bayramlar... NEFES ALIP VERDİĞİNİZ HER GÜN ANNELER GÜNÜNÜZ OLSUN... ÖZLEDİK... Başpehlivanlık mı? Boşpehlivanlık mı? Vakti geldiğinde konuşacağız