Hendek Güncel
HV
21 MAYIS Salı 07:40
Advert Advert

Yağlı Güreş'te 'Siyaset' Zaten Vardı, Bir 'Siyaset Kavgalarımız' Eksikti

İsmail Uysal
İsmail Uysal
Giriş Tarihi : 25-09-2021 17:45

Son dönemde yazıp çizmeye birçok şey birikti. İşlerimin yoğunluğundan elim bir türlü klavyeye gitmedi. Beni en çok üzen mevzulardan başlayarak hemen konuları ele almak istiyorum.

Tarihi Elmalı Güreşlerinde, Belediye Başkanları arasındaki siyasi gerginliğin er meydanlarına taşındığına şahit olduk. Korkuteli Belediye Başkanı Ömer Niyazi İşlek ile, Elmalı Belediye Başkanı Halil Öztürk ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek arasında siyasi sürtüşme olduğunu duyuyorduk ötenden beri. Korkuteli Belediye Başkanı Ömer İşlek’in güreşlere davet edilmeyişi Ata sporumuzun ruhuna aykırı bir davranış oldu. Tamamen kişilerden bağımsız olarak düşüncem şudur ki, kendi aranızdaki husumet siyasi mecrada kabul edilebilir bir durum olabilir ama bu durumun er meydanlarına yansıtılmasını asla kabul edilemez. Ayrıca Ali Gürbüz’ün ailesinin kapılarda bekletilmesi üzerine iddia ve isyanları oldu. Ali Gürbüz’ün iddialarına karşılık Elmalı Belediye Başkanı Halil Öztürk böyle bir şeyin yaşanmadığını, yaşanan aksiliklerden ötürü de aileden özür dilediğini ifade etmişti. “Beyan esastır” hükmü ile değerlendirecek olur isek bile, en azından kapıda görevli polislerin eline protokol listesi verilmediği çıkarımını yapabiliriz. Bir protokol listesi olmuş olsa güvenlik güçlerinin elinde “tanımadılar” durumu da olmazdı. Bu bağlamda da bu konuyu, Elmalı Belediyesi açısından bir organizasyon eksikliği olarak yorumlayabiliriz. LÜTFEN ER MEYDANLARINI SİYASETİN ÜSTÜNDE TUTALIM.

BİTSİN ARTIK BU “SÖRVAYVIR” CIVIKLIĞI

İsmi lazım olmayan yapımcının, ismi lazım olmayan kanalında bir yarışma var. Bu yarışmaya bu yıl anlı şanlı bir Başpehlivanımız, İsmail’imiz katıldı. Kişisel kararına saygı duyuyorum. Sonuç itibariyle er meydanları dışında bir organizasyondu. Ancak İsmail’imizin bu mecraya katılımı üzerinden “Yağlı Güreşe Hizmet” şeklinde yorumlar yapılmaya başlandı. İsmail’i üzmemek adına kendi mecralarımızda olumlu-olumsuz hiçbir şey yazmadık. Ama destek de vermedik. Tek bir mesaj dahi atmadık. Zaten olacakları kestirebiliyorduk. Bugün geldiğimiz noktada haklı çıktığımızı görüyorum. Yağlı güreşin tanıtımına katkı olan bir durum yok. Sadece İsmail Balaban’ın kişisel olarak tanınmışlığı arttı. Er meydanlarında seyirci kitleleri aynı kitle. Recep Kara ile, Ali Gürbüz ile, Orhan Okulu ile fotoğraf çektirenlerin sayısı aynı iken İsmail Balaban fotoğraf çektirirken bitkin düşüyor. Kendimizi kandırmayı bırakalım artık. Bu yol yol değil. Elmalı’da İsmail’in yarışma arkadaşlarının er meydanı içinde ne işi vardı? Cazgırların “….s. vayvır şampiyonu” şeklinde anons etmesi ne büyük terbiyesizlik. İsmail Balaban’ın en büyük apoletleri Kırkpınar şampiyonluklarıdır.  LÜTFEN ARTIK BU CIVIKLIĞA BİR SON VERİN.

ALİ GÜRBÜZ’Ü RAHAT BIRAKIN

Ali Gürbüz’ün haklı ya da haksız (bilemiyorum) son dönemde birçok serzenişi olmaya başladı. Kendisini yenecek pehlivanlara vaat edilen ödüller, kura çekimlerinde başka önemli isimler lehine sehven yapılan hatalar, Elmalı’da yaşanan protokol krizi gibi sebepler Başpehlivan'ı psikolojik açıdan yormaya başladı. Herkes kabul etsin ki Ali son yılların en formda Başpehlivan'ı. Gerçek bir sporcu. Çok çalışıyor ve pehlivanlığın hakkını veriyor. Ali’nin rakibine verilen ekstra ödül iyidir mücadeleyi körükler. Ancak ortaya bir ekstra ödül koyuyorsanız bu tek taraflı olmamalıdır. Ali güreşini kazandığında bu kez ekstra ödül Ali’nin olmalıdır. Ali’yi siyasi kavgalarınıza alet etmeyiniz. Ali yağlı güreşi sadece er meydanlarındaki performansı ile geniş kitlelere sevdirmiş bir pehlivan. LÜTFEN ALİ’NİNDE HER PEHLİVAN GİBİ EŞİT PSİKOLOJİK KOŞULLARDA MÜCADELE ETMESİNİ SAĞLAYALIM.

İSTANBUL MALTEPE ULUGAZİ GÜREŞLERİNDE BİR ÇUVAL İNCİR BERBAT EDİLDİ

Yıllar sonra İstanbul’da, Gazi Mustafa Kemal Atatürk adına, tarihi kökleri olan bir güreş organizasyonunun yeniden canlandırılması istenmişti. İstanbul gibi bir metropol de yağlı güreşi gözler önüne sermek yağlı güreşin tanıtımı için çok harika bir fırsattı. Ancak güreşlerde yaşanan kura krizi bir anda güreşlerin modunu düşürdü. Önemli isimler motive olamadılar güreşlere. Güreşleri organize eden Büyükşehir yetkilileri de bu heyecansızlığı hissettiler. Bir sonraki yıl devamı olur mu bu güreşlerin bilemiyorum. LÜTFEN; KULE, CETVEL HAKEMLERİ, DİĞER YETKİLİLER, BU YAŞANANLARDAN KİMLER SORUMLU İSE KENDİLERİNİ GÖZDEN GEÇİRSİNLER. GÜREŞE ZARAR VERİYORSUNUZ.

YORUMLAR