Hendek Güncel
HV
20 TEMMUZ Cumartesi 02:40
Advert Advert Advert

PEHLİVAN'IN SİLAHI KİSPET DEĞİL MİDİR?

Cemil Tekin
Cemil Tekin
Giriş Tarihi : 16-09-2023 11:10

Pehlivanın silahı kispet değil midir? Evet, bugünkü yazımızın başlığı bu...

Bir söz vardır; "Kispet, pehlivanın silahıdır" diye. Mademki, kispet pehlivanın silahıdır da, neden her pehlivanın kispeti yok. Neden her pehlivan kispetsiz, hatta pırpıtsız er meydanına çıkıyor. Tabiri caizse, savaşa silahsız gidiyor. Yani rakip silahıyla rahat rahat savaşırken, silahı olmayan pehlivan sopayla silaha karşılık vermeye çalışıyor. Neden şartlar eşit değil. Bazı istisnai durumlarda da kısmen sahada kispet ve pırpıt yerine bizim geleceğimiz dediğimiz çocuklarımızı kot pantolonla güreşirken görüyoruz. Bu durum var ya bu durum benim içimi çok acıtıyor, hem de çok...

Değerli güreş severler; Şimdi gelelim esas konuya. Bu arada unutmadan söyleyeyim. Sakın ola ki verdiğim silah, savaş benzetmesi farklı yerlere çekilmesin. Anlatmak istediğim konunun gayet açık ve şeffaf olduğunu düşünüyorum. Asıl konuya gelecek olursak. Balıkesir Kurtdereli Mehmet Pehlivan Yağlı Güreşleri'nde, bir güreş sever iş insanımız bir cazgırımız aracılığıyla bizlere ulaştı. Bu abimiz elinde bir adet kispet olduğunu ve bunu gerçekten esas ihtiyaç sahibi bir pehlivanımıza vermek istediğini söyledi. Bizde emaneti aldık, oradaki canlı güreş yayınında ve sonraki hafta programda o kispeti vereceğimizi duyurduk. Sonrasında ise, daha çok kişiye ulaşmak adına, doğru ihtiyaç sahibini bulmak adına Sadece Güreş'in bütün sosyal medya hesapları üzerinden paylaşımlar da bulunduk. Ve aradan daha 24 saat geçmeden inanılmaz telefonlar, mesajlar, yorumlar aldık. Sadece Güreş Sayfalarının bütün sosyal medya adreslerinin mesaj kutularına yetişemez olduk. Yani bu gösteriyor ki; maalesef kulübü olanda, kulübü olmayan da, birçok pehlivanımızın kispeti yok. Birçok pehlivanımız daha kispetten pırpıta geçememiş. Birçok pehlivanımız minderde de güreşip, derece yapmasına rağmen daha hiç kispeti olmamış, kispetle tanışmamış. Hatta ve hatta o hatırlamak bile istemediğimiz fakat ders çıkarmamız gereken Kahramanmaraş depreminde hayatını kaybeden pehlivanlarımız var ya, işte o enkazdan yaralı olarak çıkartılan pehlivanlarımızdan bile kispeti olmayıp bize müracaat eden pehlivanlarımız ve aileleri var. Üstelik bu çocuklar ay yıldızlı mayo ile ülkemizi temsil eden çocuklar. Anneler, aileler Cemil abi çocuklarımızın yaşadığı, enkazdan çıkarıldığı haberini biz sizlerden duyduk, siz bizlere dünyanın en mutlu haberini verdiniz diyorlar. Fakat biz o ailelere birer kispet veremiyorsak, hiç güreş adına bir şey konuşmayalım.

Buradan Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu Başkanı Sayın İbrahim Türkiş Başkanıma sesleniyorum; Sayın Başkanım; Ben sizin adınıza affım olmayarak bu ailelere gereğini yapacağımı, konuyu başkanımıza ileteceğimi, başkanımızın da asla ve asla bu duruma kayıtsız kalmayacağını ailelere söyledim. Başkanım o aileleri dinlerken ve bu yazıyı şu an yazarken göz yaşlarıma inanın hakim olamıyorum. Biz o organizasyon nasıl olmuş, lig güreşi kaç tane olacak, Başpehlivanlarımız neyi protesto ediyor gibi konuları tartışmak yerine konunun ana temasına, bu işin tabanına bakalım bence. Çünkü, esas sorun tabanda. UNESCO Somut Olmayan Kültür Mirası'ndan bahsediyoruz ama pehlivanlarımızın kispeti yok. Ben biliyorum ki; Minder olsun yağlı olsun Sayın Federasyon Başkanlarımıza bu denli durumun ciddiyeti ulaşmamıştır. Yoksa her iki başkanımızın da ben adım gibi eminim, ne kispetsiz ne de eşofmansız hiçbir güreşçiyi gezdirmeyeceğini çok iyi biliyorum.

Kalın sağlıcakla...

YORUMLAR
DİĞER YAZILARI Ben bu durumu kabul etmiyorum Kırkpınar mı? Lig mi? Yoksa, Lig mi? Kırkpınar mı? İnsanı kazanmak mı önemlidir, yoksa kaybetmek mi? 1 DEDE 7 TORUN! Gidemediğimiz Manavgat'ı geride bıraktık! (2. Bölüm) Gidemediğimiz Manavgat'ı geride bıraktık! Bu rüzgar 2019'daki esen rüzgar mı? Atatürk'ün seçme ve seçilme hakkı verdiği kadına, yeni başkan yardımcılık yetkisi verecek mi? Gelin birlik olalım, yarın çok geç olmadan! Sadece başkanlar değil, kadroları da yarışıyor! (Dünkü yazının devamı) Sadece başkanlar değil, kadroları da yarışıyor! SİZİN SİYASETİNİZ BATSIN! Yemin ediyorum ki; Ekrem Başkanın haberi yoktur AYRIŞMAYIN, AYRIŞTIRMAYIN! Bu sefer seni dinlemeyeceğim Ahmet Kavakçı YALÇIN HOCA HENDEKSPOR'DA NE EKSİK? EKREM BAŞKANI TEK GEÇERİM! Şampiyonaya gidecek sporcularına eşofman veremeyen bir federasyonun kapısına kilit vurulsun daha iyi! Üzülme şampiyon; hedefe giderken böyle küçük kazalar olur! Yağlı güreşin bir değeri elveda diyor, kimsenin ruhu duymuyor! İNANIN NE YAZACAĞIMI BİLMİYORUM! Geride kalan haftada yağlı güreşte neler oldu? BU AYIP BİZE YETER Ortalık fokurduyor, kimsenin ağzını bıçak açmıyor GELİN BİRLİK OLALIM, YARIN ÇOK GEÇ OLMADAN YALÇIN HOCA ÇOK HAKLIYMIŞ ZURNACI KARDEŞLERİN NEDEN SESİ SOLUĞU ÇIKMIYOR? GEÇ KALINSA DA DOĞRU BİR KARAR OLDU BU MU? SİZİN GELENEĞİNİZ! MUSTAFA'DA BİZİM SERDAR'DA! SAYIN BAYKAL BEN YAPMADIM DESENE! KİM SUÇLU, KİM SUÇSUZ HERKES HER ŞEYİN FARKINDA! Küçük bütçelerle büyük işler yapan takımın adıdır Hendek Dereköyspor VERİLEN EMEĞİN VE ALIN TERİNİN ADIDIR SADECE GÜREŞ YAĞLI GÜREŞ TÜRK'ÜN SPORUDUR, DÜNYA'NIN DEĞİL! TGF'de neler oluyor? Kimsenin ağzını bıçak açmıyor! BİRAZ SİTEM ETMEK BENİM DE HAKKIM DİYE DÜŞÜNÜYORUM Gazetecilik ahlakınız yoksa ve bu kisveyi taşıyamıyorsanız Gazetecilik yapmayınız! NE DEMİŞTİK, BU ADAM GÜREŞİ SEVİYOR ARKADAŞ! YAĞLI GÜREŞ ÖNEMLİ BİR DEĞERİNİ KAYBETTİ Hasret sona erdi, Kumluca Güreşleri ile sezon açıldı Siz Bizim Kız'ı tanıyor musunuz? HENDEK GÜNCEL 1 YAŞINDA Hani Hendek'i birlikte yönetecektik ELÇİYE ZEVAL OLMAZ HENDEK'E KAR GELDİ ORTALIK GERİLDİ BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ? OK YAYDAN ÇIKTI ARTIK YAZMAZSAK OLMAZ SENİ ASLA UNUTMAYACAĞIZ PELE MEHMET OLMADI SAYIN BAŞKAN BU SEFER OLMADI BU HAFTA HENDEK'TE NELER OLDU, NELER YAŞANDI TEŞEKKÜRLER BÜYÜK BAŞKAN FİŞEK HIZINDA YEMEK GÜREŞLER YAPILSIN! ER MEYDANI BOŞ KALMASIN! BAŞKAN MUTLU ADAPAZARI MUTLU SAPLA SAMANI BİRBİRİNE KARIŞTIRMAYALIM... HENDEK’TE NELER OLUYOR... BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE ÇALIŞIYOR YAĞLI GÜREŞ'E BU KURALI KİM GETİRDİ?