Hendek Güncel
HV
06 EKİM Perşembe 01:50
Advert Advert Advert Advert Advert

Dikbayır, Meclise önerge sundu

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle Meclise soru önergesi sundu.

SİYASET
Giriş Tarihi : 21-08-2022 14:25   Güncelleme : 21-08-2022 14:30
Dikbayır, Meclise önerge sundu

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır yazılı önergesinde: ‘’yangına müdahale eden geçici orman işçilerinin özlük hakları konusunda da ciddi sorunlar bulunuyor. İşçilerin sözleşmeleri her yıl 5 ay 29 gün olarak imzalanıyor. 696 sayılı KYK’da yer alan hüküm ile 2017 yılında geçici ve mevsimlik işçilerin çalışma süreleri Maliye Bakanlığının onayı ile 4 ay daha uzatılabiliyor. Dönem dönem konu gündeme gelse de geçici statüde çalışan işçilerin kadroya alınmasına dair somut bir adım atılmış değil. Türkiye'de mevsimsel olarak yılın 12 ayı orman yangını tehlikesi bulunduğunu düşünürsek eğitimli işçilerin daimi çalışan olması gerekiyor.

Bu bağlamda;

1- Orman yangınları ile canla başla mücadele eden geçici ve mevsimlik işçilerimizin sorunlarını çözmek için attığınız / atacağınız adımlar nelerdir?

2- Türkiye'de mevsimsel olarak yılın 12 ayı orman yangını tehlikesi bulunduğunu düşünürsek geçici ve mevsimlik işçilerin çalışma süreleri 12 aya çıkarılması ve kadroya alınması için bir çalışmanız bulunmakta mıdır?’’ diye belirtti.

AdminAdmin

YORUMLAR