Hendek Güncel
HV
21 MAYIS Salı 06:12
Advert Advert

ZAMAN GEÇER

Ayşen Kaya
Ayşen Kaya
Giriş Tarihi : 01-02-2021 11:45

Zaman geçer, acılar ve sevinçler arasında sıkışıp kalır insan. Zamanın akışına uyarsın, zamanın gidişine bir el sallarsın arkana bile bakmadan. Saatler ileri gittikçe ömrümüz solar durdurmak istersin saatleri o durmadan çalışır geçen zamana inat.

Saatler ilerledikçe zaman geçer yaşlanmaz yaş alırsın. Yaş almak insana gençken göremediklerini gösterir, insanları tanıtır en çıplak haliyle, yaş almak insana cesareti öğretir yapamadıklarını yaptırır.

Zaman geçer, geçen ömrünü ayna'nın yansımasında görürsün. Bir film şeridi gibi geçer gözlerinin önünden, bir perde durmadan geçişler yapar hayatını seyredersin. Yanlışlarını, doğrularını, yaptığın ve yapamadıklarını görürsün o puslu aynada. İşte o an kırasın gelir gerçeklerini gördüğün geçmişinin.

Büyüklerimiz zaman su gibi derlerdi. Evet zaman geçti ve biz sadece bir yudum alabildik o sonsuz pınardaki su'dan. Bir deniz kenarında oturup kahveni yudumlarken, o uçsuz bucaksız denizin kokusundaki gençliğini ararsın. Geçmişini hayal edersin, bir akarsuya dönen geçmişini düşlersin, zaman akar ve durgun sulara döner şimdi ki zamanın.

Sonbahar gelir yapraklarını döker en güzel meyveli ağaçlar, ömürde öğledir yaprak döker sayfa, sayfa. Saçlarındaki aklar, yüzündeki çizgiler anlatır kışın gelişini.

Zaman geçer, bir abüm takılır yorgun gözlere tek tek sayfaları çevirirken maziden kalma fotoğraflar anlatır yaşanmışlıkları, derin bir ah çekersin sesini duyurmak için.

Geçmiş zaman, şimdiki zaman, anlam karmaşası yaşar insan. Anlamını bulamadığımız dünya bile 4,5 milyar yaşında kimbilir bu yaşlı dünya bile ne ömürlere tanık olmuştur. Nasıl ki insan ömrü bir nefes, o halde her nefeste bir dünya alalım içimize.

Unutma yaşadığın her gün bir ömür yetecek kadar yaşa ve mutlu ol, her ne yaşamak istiyorsan yaşa. Bir gün o isteklerini yaşamak için zamanın olmayabilir.

YORUMLAR